english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv ČsOL
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy 102. výročí založení Československa

Dne 27. října 2020 velvyslanec ČR v Japonsku společně s předními japonskými historiky uctili památku padlých československých legionářů na hřbitově ve Fučú.

V předvečer 102. výročí založení samostatného československého státu si velvyslanectví ČR v Japonsku letos připomnělo tuto významnou událost položením věnců k památníku československých legionářů ve Fučú na předměstí Tokia. Slavnostního aktu se zúčastnil velvyslanec ČR v Japonsku v doprovodu skupiny předních japonských historiků - pana Nagaya, pana Fukudy a pana Kósaky, kteří se specializují na meziválečné dějiny Československa. Pomník připomíná pětici československých legionářů, kteří zahynuli v japonských nemocnicích nebo na lodi při návratu do vznikajícího Československa v letech 1918 a 1919. Autorem pomníku je akademický malíř Pavel Holý z Vojenského historického ústavu ČR.

Památník československých legionářů ve Fučú

Památník československých legionářů ve Fučú

Součástí oslav 102. výročí samostatného československého státu se staly české festivaly v Sakai a v Tokiu. Druhý jmenovaný se kvůli světové pandemii letos poprvé uskutečnil online formou pod názvem Czech Week online.

Na přípravě festivalu se společně s Velvyslanectvím ČR v Japonsku podílely také Ministerstvo zemědělství ČR a agentury CzechTourism, CzechInvest/CzechTrade a České centrum sídlící v Tokiu.