english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Zikmund 100
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Po stopách Hanzelky a Zikmunda doputovali do Japonska dva Plzeňáci

Česká ambasáda v Tokiu přivítala ve středu 29. srpna 2018 Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, dva cestovatele z Plzně a velké obdivovatele Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Pro zájemce z japonské, české i mezinárodní komunity velvyslanectví připravilo setkání s mladými cestovateli včetně promítání fotek z cest, jejich srovnání s více než 50 let starými fotkami Hanzelky a Zikmunda či inspirativní diskuse nad zážitky a zkušenostmi z cest.

„Je zřejmé, že odkaz dvou nejznámějších českých cestovatelů je stále živý a že dokáže zaujmout i dnešní mladou generaci. Je dobré si čas od času připomenout, že ne vždy bylo cestování tak jednoduché a samozřejmé jako dnes. Na to bychom neměli zapomínat,“ komentuje projekt Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka zástupce velvyslance ČR v Tokiu Milan Slanec.

Cestovatelské legendy Hanzelka a Zikmund zaujaly již první expedicí po Africe a Latinské Americe v Tatře 87, podruhé vyrazily dvěma upravenými Tatrami 805 právě do Asie, Austrálie a Oceánie. V Japonsku výprava během několika měsíců roku 1963 projela všechny čtyři ostrovy – Honšú, Šikoku, Kjúšú i Hokkaidó, poznala tak jeho moderní i tradiční tvář.

Pro vedení Akademie věd a Komunistickou stranu Československa vznikla po návratu z Japonska tzv. Zvláštní zpráva číslo 3, ve které Hanzelka a Zikmund popisují japonskou ekonomiku a analyzují předpoklady jejího rychlého růstu. Část zprávy byla publikována v jediném rozhovoru o Japonsku v roce 1964 v týdeníku Kulturní tvorba a vzbudila velký ohlas. Po roce 1968 bylo jejich publikování zakázáno a poznámky z Japonska nebyly nikdy zpracovány do reportáží ani knih.

Socha a Vaňourek nyní v rámci projektu Zikmund100 mapují cestu Zikmunda – plzeňského rodáka – a Hanzelky z let 1959 – 1964 a přináší dokumentaci z restrospektivního pohledu s odstupem 54 let.

„Projekt Zikmund100 vznikl jako nápad dvou kluků, jak vyjádřit úctu cestovatelským vzorům několika generací, podívat se do světa, přivést kus světa domů a ukázat ho i těm, kteří takové možnosti nemají. Kluků, jakými byli i pan Zikmund s panem Hanzelkou. Kluků, kterým také mnozí říkali, ať neblbnou a dělají raději něco pořádného. A tak něco pořádného děláme,“ vzpomíná Lukáš Socha na zrození projektu.

Galerie


Po stopách Zikmunda a Hanzelky