english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Tokiu / Embassy of the Czech Republic in Tokyo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„SDG Robot Poet“ – slavnostní odhalení v rámci CZ PRES v Japonsku

Dne 29. července 2022 proběhlo v prostorách Bunkamura v tokijské čtvrti Šibuja při příležitosti českého předsednictví v Radě EU slavnostní zahájení projektu „SDG Robot Poet“. Robot, vyrobený z recyklovaného odpadu, bude nejen v Tokiu apelovat českými básněmi na humanismus a udržitelnost.
 

Slavnostního zahájení projektu se zúčastnila paní Vladimíra Hirsh, zástupkyně velvyslance České republiky v Japonsku, která přítomné jménem velvyslance pozdravila a zdůraznila poselství projektu v rámci českého předsednictví ČR v Radě EU.

Na akci byli dále přítomni pan Lukáš Zícha, konzul velvyslanectví, paní Eva Takamine, ředitelka Českého centra Tokio a duchovní tvůrce projektu, pan Nobuaki Okamoto, rektor Yokohama Art University, a také její studenti, kteří Robota Poet navrhli a vytvořili. Robot, vytvořený z recyklovaného odpadu, i básně, které obsahuje, odkazují k problematice cílů udržitelného rozvoje (SDGs), ekologie a postupující digitalizace.

SDG Robot Poet je umístěn v prostorách Bunkamury jen pár minut od známé křižovatky v tokijské čtvrti Šibuja, kde bude pro návštěvníky k dispozici do 28. srpna. Poté se přemístí na nádraží Tama Plaza ležící na pomezí Tokia a Jokohamy. Po vhození 100¥ mince vypadne každému návštěvníkovi kapsle, která v sobě skrývá českou báseň přeloženou do japonštiny a několik semínek české lípy srdčité.

"SDG Robot Poet"

"SDG Robot Poet"

Projekt vznikl při příležitosti českého předsednictví v radě Evropské unie a jeho vznik inspirovalo mimo jiné loňské 100. výročí od použití slova „robot“ v divadelní hře R.U.R. českého spisovatele Karla Čapka.