english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kyoei-photo.co.jp
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, vedené panem ministrem Robertem Plagou

Ve dnech 7. – 10. října navštívil Japonsko ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, pan Robert Plaga, společně s náměstkem ministra, panem Pavlem Dolečkem. Delegaci doprovázel velvyslanec ČR v Japonsku, pan Tomáš Dub.
 

Delegace se na pozvání japonského státního ministra pro vědeckotechnickou politiku, pana Masadži Macujamy, v Kjótu zúčastnila 15. kulatého stolu ministrů pro vědu a techniku, kam přicestovali představitelé více než 80 zemí a mezinárodních institucí. Kulatý stůl navazoval na „Cíle udržitelného rozvoje“ (Sustainable Development Goals – SDG), vyhlášené OSN v roce 2015, a byl věnován třem základním pilířům, jak jich dosáhnout:

 

  • propagace konceptu „Society 5.0“, který reflektuje vyhlášené SDG
  • regionální vitalizace v souvislosti s SDG
  • posílení příštích generací a žen propagujících SDG.

 

Na kulatý ministerský stůl navazovalo 15. setkání Fóra pro vědeckotechnickou politiku (STS Forum), jehož hlavními tématy byly:

 

  • věda a technika na podporu rozvoje lidstva
  • udržitelný rozvoj
  • světlé a stinné stránky vědy a techniky
  • společnost měnící se vlivem ICT
  • zajištění zdravotní péče pro celý svět

 

Na okraj kulatého stolu se pan ministr Plaga setkal s íránským ministrem vědy p. Mansourem Gholami/m a moldavskou ministryní školství a kultury pí Monikou Babuc/ovou.

 

Delegace využila svého pobytu v Japonsku k návštěvě Tokia a bilaterálním setkáním s japonskými partnery. Na Ministerstvu školství, kultury, sportu, vědy a technologie (MEXT) ji přijal nově jmenovaný ministr, p. Masahiko Šibajama. Oba ministři vyjádřili spokojenost se současnou úrovní spolupráce mezi oběma zeměmi a shodli se, že je třeba ji více rozvíjet zejména v oblasti výzkumu a vysokého školství. Pan ministr Plaga rovněž slavnostně otevřel český stánek na mezinárodním biotechnologickém veletrhu a konferenci BIO Japan 2018 v Jokohamě.

 

Pan náměstek Doleček se samostatně sešel s vysokými představiteli japonských agentur na podporu vědy, výzkumu a inovací - s ředitelem odboru mezinárodních vztahů Japonské agentury pro vědu a techniku (JST) panem Osamou Kobajašim (OK) a s předsedou Japonské společnosti pro podporu vědy (JSPS) panem Susumou Satomim (SS).

 

Na večerní číši vína s delegací českého ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která proběhla v prostorách českého velvyslanectví v Tokiu přijalo pozvání více než třicet představitelů japonských vysokých škol, vědeckotechnických agentur a sportovních svazů.