english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Studenti bohemistiky v architektonickém ateliéru Antonína Raymonda

Dne 3. 7. 2021 studenti bohemistiky Tokijské univerzity cizích jazyků společně se svými profesorkami navštívili architektonickou kancelář, kterou založil český architekt Antonín Raymond. Průvodcem jim byl architekt S. Tsuchiya, který zde jako mladý začínal a měl možnost ještě osobně poznat a spolupracovat s legendou japonské moderní architektury, Antonínem Raymondem.
 

Setkání se uskutečnilo nejprve v ateliéru slavného architekta, který si sám navrhl, a na jehož vnitřním zařízení s ním spolupracovala i jeho manželka, francouzská designérka Noémi Raymondová. Pan Tsuchiya přiblížil studentům život kladenského rodáka, vzpomenul jeho začátky spojené s významným americkým architektem F. L. Wrightem a uvedl jeho nejznámější stavby, které projektoval v Japonsku, kde v zásadě celý život žil, a v nichž se snažil skloubit prvky evropské západní architektury s tou japonskou. Patří mezi ně jak areály univerzit (Univerzita Hoshi v Tokiu), veřejné prostory (multifunkční hudební středisko ve městě Gunma), tak i sakrální stavby a rodinné domy. Dvě sakrální stavby v Tokiu, anglikánský kostel sv. Albana a katolický kostel sv. Anselma, studenti rovněž společně navštívili.

Raymondovy stavby, díky jejich kompozici, jednoduchosti, harmonii s okolím, ale i odolnosti vůči zemětřesením jsou dodnes v Japonsku považovány za architektonické skvosty a jejich péči je věnována náležitá pozornost. Antonín Raymond je pokládán za zakladatele japonské moderní architektury. Kancelář, kterou v Tokiu založil, slaví v tomto roce 100 let svého trvání, je stále funkční a uchovává odkaz svého zakladatele.

Katedra bohemistiky Tokijské univerzity cizích jazyků dlouhodobě vzdělává studenty bohemistiky nejenom co do znalosti jazyka, nýbrž je seznamuje také s českou historií a kulturou, zvláště pak ve vazbě k vzájemným česko-japonským vztahům. I toto setkání v Raymondově ateliéru zapadá do tohoto rámce. Poděkování tedy patří profesorkám bohemistiky TUFS za jejich vynikající práci.

Setkání se studenty bohemistiky v prostorách architektonického ateliéru Antonína Raymonda podpořilo rovněž velvyslanectví ČR v Tokiu, jednak svojí účastí, ale i drobnými předměty, které se vztahují k České republice.

Galerie


Architektonický ateliér Antonína Raymonda