english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Japonsku se konaly certifikované zkoušky z českého jazyka

Ve dnech 27. a 28. listopadu 2021 proběhly v Tokiu certifikované zkoušky z českého jazyka (CCE). Zkoušky organizuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) a historicky poprvé se v Japonsku uskutečnily v prosinci 2017. Ke zkouškám se letos přihlásilo 19 kandidátů, a to na úrovních A1 – B2.
 

V Japonsku jsou zkoušky CCE organizovány ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Tokyo University of Foreign Studies, na níž působí katedra bohemistiky, která letos oslavila již 30 let své existence. Ročně na ní absolvuje českou jazykovou specializaci přes deset studentů.

Zkoušky jsou standardně nabízeny na pěti úrovních obtížnosti, a to A1, A2, B1, B2 a C1 (C1 je nejvyšší úroveň). Skládají se z části písemné, tj. čtení s porozuměním, poslech s porozuměním a psaní (v případě B2 a C1 je zařazen také gramaticko-lexikální test) a z ústní části. Ke zkouškám CCE se mohli přihlásit kandidáti, kteří nejpozději v den konání zkoušky dosáhli 16 let a pro které není český jazyk jazykem mateřským.

Výuka češtiny přispívá k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, podporuje zájem o českou kulturu a cestovní ruch. Pomáhá také japonským investorům v ČR, jejichž zaměstnanci často před odjezdem do ČR absolvují české jazykové kurzy. Vzhledem k tomu, že zkouška je uznávána řadou vysokých škol a zaměstnavatelů v ČR i v zahraničí, její složení může pomoci uchazečům v přijímacím řízení na vysoké školy nebo v jejich pracovní kariéře.