english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

24. ročník soutěže v českém jazyce

(Archivní článek, platnost skončena 30.06.2022 / 15:13.)

Dne 2. června 2018 se v prostorách zastupitelského úřadu Tokio uskutečnil již 24. ročník soutěže v českém jazyce. Jedná se o tradiční akci pořádanou českým velvyslanectvím, jež si klade za cíl podpořit zájem o studium českého jazyka mezi japonskými studenty.
 

Do letošního 24. ročníku bylo přihlášeno celkem deset soutěžících. Každý z nich nejprve před pětičlennou porotou promluvil na předem vybrané téma, které se letos vztahovalo k významným výročím spojeným se vznikem Československa nebo i s připomenutím si 80. výročí úmrtí velkého českého spisovatele Karla Čapka. K dalším tématům pak patřilo sdílení zážitku s českou kuchyní nebo i vyjádření osobního vztahu k České republice. Témata zajímavá, která se setkala i s velmi dobrou odezvu mezi soutěžícími.

Porota skutečně neměla lehkou práci, neboť úroveň jazyka většiny soutěžících byla na velmi dobré úrovni. Mezi soutěžícími byli jak mladí studenti, studující češtinu na japonských univerzitách, tak i zástupci střední generace, kteří se českému jazyku věnují ve svém volném čase. Účastníci soutěže nebyli pouze z Tokia či větších japonských měst, ale i z odlehlejších částí Japonska.

Výkony všech soutěžících byly proto po právu odměněny hodnotnými cenami, jež jim věnovaly české firmy působící v Japonsku. První cena byla tradičně rovněž spojena i s možností účasti na Letní škole slovanských studií v České republice v roce 2019. Soutěžící na stupních vítězů se dále mohli těšit i z krásného komiksu připomínající japonská manga ilustrující životní osudy jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků, krále Karla IV. Tuto knihu obdrželi výherci i s osobním věnováním od jejího ilustrátora, jímž je Jonáš Ledecký.

Blahopřejeme výhercům, poděkování však patří všem účastníkům, i těm, co je přišli podpořit, ale i porotě za jejich (nelehkou) práci. Budeme se těšit na další ročník soutěže v roce příštím!

Galerie


Soutěž z českého jazyka - 24. ročník