english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

25. ročník soutěže v českém jazyce

Dne 8. června 2019 se v prostorách Velvyslanectví ČR v Tokiu uskutečnil již 25. ročník soutěže v českém jazyce. Jedná se o tradiční akci pořádanou Velvyslanectvím ČR v Japonsku ve spolupráci s Českým centrem Tokio, jež si klade za cíl podpořit zájem o studium českého jazyka mezi širokou japonskou veřejností.

Do letošního 25. ročníku bylo přihlášeno celkem jedenáct soutěžících. Každý z nich nejprve před pětičlennou porotou promluvil na předem vybrané téma, které se letos vztahovalo např. k připomenutí si 30. výročí sametové revoluce či ke skutečnosti, že tento rok je v Japonsku věnován Roku českého sportu před blížícími se LOH Tokio 2020. K dalším tématům pak patřilo vyprávění o tom, jak by bylo možno strávit jeden týden v České republice či povídání o nejoblíbenější dětské knížce od českého spisovatele. Témata zajímavá, která se setkala i s velmi dobrou odezvu mezi soutěžícími.

Porota skutečně neměla lehkou práci, neboť úroveň jazyka většiny soutěžících byla na velmi dobré úrovni. Mezi soutěžícími byli jak mladí studenti, studující češtinu na japonských univerzitách, tak i zástupci střední generace, kteří se českému jazyku věnují ve svém volném čase. Účastníci soutěže nebyli pouze z Tokia, ale i z odlehlejších částí Japonska.

Výkony všech soutěžících byly proto po právu odměněny hodnotnými cenami, které byly věnovány českými firmami působícími v Japonsku. První cena je již tradičně rovněž spojena i s možností účasti na Letní škole slovanských studií v České republice v roce následujícím. Všichni soutěžící se dále mohli těšit i z krásného komiksu připomínající japonská manga ilustrující životní osudy jednoho z nejvýznamnějších českých atletů, čtyřnásobného olympijského vítěze ve vytrvalostním běhu, Emila Zátopka.

 

Galerie


25. ročník soutěže v českém jazyce