english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Slavnostní sázení sakury
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní sázení sakur na podporu Ukrajiny

Dne 24. listopadu 2022 se v rámci CZ PRES uskutečnilo slavnostní sázení sakury na podporu Ukrajiny v nejstarší botanické zahradě Japonska – "Koishikawa Botanical Garden" – patřící pod Tokijskou univerzitu. Akce se vedle zástupců zemí EU a Delegace EU zúčastnili také vysocí ústavní činitelé Japonska. Akce navazuje na úspěšný benefiční koncert pro Ukrajinu, který se na Velvyslanectví ČR v Tokiu podařilo uspořádat v březnu 2022 jen několik týdnů po ruském útoku.

Akce se mimo jiné zúčastnil místopředseda horní komory pan Hiroyuki Nagahama, místopředseda dolní komory pan Banri Kaieda, zástupce Úřadu vlády pan Noriyuki Shikata, vrchní ředitel ministerstva zahraničních věcí pan Masashi Nakagome či rektor Tokijské univerzity pan Teruo Fujii. Mezi řečníky vystoupil rovněž velvyslanec Ukrajiny v Tokiu pan Sergiy Korsunsky, který poděkoval za silnou a neochvějnou podporu jeho válkou zkoušené země. Předseda horní komory japonského parlamentu zaslal účastníkům zdravici, ve které vyjádřil podporu akci i smutek nad děním na Ukrajině. Pan velvyslanec Martin Tomčo ve své řeči mimo jiné vzdal hold statečně bojující ukrajinské armádě a zdůraznil důležitost spolupráce v oblasti bezpečnosti.

Celá událost byla organizována ve spolupráci s prestižní Tokijskou univerzitou a japonskou neziskovou organizací Ikuoukai, která se zabývá sázením sakur v Japonsku i ve světě.

Sakuru v krátké době doplní pamětní deska, která bude navždy připomínat jednotnou podporu EU i Japonska napadené Ukrajině proti ruské agresi. Již zítra se bude konat navazující akce ve městě Yorii, kde bude zasázeno 27 nových sakur reprezentujících všechny země EU.

Galerie


Sakura planting ceremony 2022