english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká růže v kampusu japonské Josai University

Rektorka VŠE prof. Hana Machková zasadila 16. května 2016 společně s velvyslancem České republiky v Japonsku Ing. Tomášem Dubem českou růži v kampusu partnerské Josai International University. Jedná se o speciálně vyšlechtěnou odrůdu z Teplicka, kterou Josai University nechala na počest paní rektorky v Japonsku zaregistrovat pod názvem „Hana Machková“.

Nápad na zasazení české růže vznikl při oslavách 50. výročí založení Josai University v listopadu 2015. Absolventi této prestižní školy se rozhodli věnovat své Alma Mater rozárium v kampusu Togan. U každé růže je uvedena odrůda a země původu. „Mrzelo mě, že je v rozáriu růže bulharská a maďarská, ale není tam česká růže. Proto jsem slíbila, že až přijedu příště do Japonska, pokusím se českou růži dovézt“, vysvětluje Hana Machková. „S nápadem jsem se obrátila na pana velvyslance, který je absolventem VŠE a který velmi podporuje spolupráci mezi českými a japonskými univerzitami. Nakonec byl přímý dovoz tak složitý, že jsme sázeli růži vyšlechtěnou z české odrůdy v Japonsku. To, že růže ponese mé jméno, mě nesmírně překvapilo a je pro mě velkou poctou“.

Sázení růží proběhlo podle japonské tradice a zúčastnili se ho nejen rektorka Josai University paní Noriko Mizuta a další členové vedení univerzity, ale také starosta města Togan, starosta města Sammu City, předsedkyně japonsko-české společnosti, hlavní architekt kampusu a řada dalších významných hostů. Při příjezdu očekávali českou delegaci desítky studentů s českými a japonskými vlaječkami. Během ceremoniálu zazněla řada projevů. Český velvyslanec Ing. Tomáš Dub zahájil svůj projev japonsky a sklidil za svou snahu velký potlesk. „Jsem rád, že Vysoká škola ekonomická v Praze spolupracuje s Josai University v oblasti výměn studentů a že se obě paní rektorky dohodly na rozšíření spolupráce“, zdůraznil český velvyslanec.

Kromě Josai University spolupracuje VŠE s univerzitou v Nagoji a s KEIO University, která je členem mezinárodní aliance CEMS . „V dnešní době se vzdálenosti zkracují a spolupráce s japonskými univerzitami již není finančně nedostupná, jak tomu bylo ještě před několika lety“, uvedla Hana Machková. „Studenti VŠE mají o výměnné pobyty v asijských zemích velký zájem, a proto se snažíme spolupráci s japonskými univerzitami rozšiřovat“. 

Rektorka VŠE prof. Hana Machkova

Rektorka VŠE prof. Hana Machkova

Josai University

Josai University