english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový Svět - renovace českého klavíru

České velvyslanectví a České kulturní centrum v Tokiu součástí projektu "Matsue Novy Project" - záchrana klavíru české výroby.
 

Na jaře v roce 2015 paní Eva Takamine, ředitelka Českého centra v Tokiu, kontaktovala zdejší Velvyslanectví ČR v souvislosti s klavírem, vyrobeným v roce 1902 v Čechách společností Koch and Korselt.  Klavír byl nalezen ve městě Matsue v prefektuře Shimane v prostorách historické budovy kliniky Tano, kterou pan Tano, majitel kliniky, věnoval městu.

Jednalo se o rozbitý klavír, beze strun, na který se nedalo hrát... V současné době ale prochází rozsáhlou rekonstrukcí, o kterou se stará pan Kazuyuki Ido, ředitel společnosti Art piano se sídlem v Matsue Yakumo. Po ukončení restaurátorských prací bude klavír umístěn ve zrekonstruované historické budově Kounkaku (z roku 1903).

Restaurátorské práce

Restaurátorské práce

Restaurátorské práce 2

Restaurátorské práce 2

Velvyslanec České republiky, pan Tomáš Dub, byl osloven Výkonným výborem „ Matsue Nový projekt“, aby dal klavíru nové jméno. H.E. T.Dub ve spolupráci s paní  Evou Takamine  vybrali jméno „Nový Svět“. V současnosti pokračují přípravy na opětovné uvedení klavíru do kulturního života. Výbor plánuje oživit „Nový Svět“ na jaře v roce 2016.

Spolupráce

Spolupráce

Více informací (bohužel, pouze japonsky) najdete na webových stránkách projektu Nový Svět a na Facebooku. Viz odkazy níže.