english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření výstavy „Československé legie 1914-1920 a vznik ČSR“

Velvyslanectví České republiky v Tokiu ve spolupráci s Českým centrum otevřelo dne 11. listopadu 2015 v prostorách velvyslanectví výstavu „Československé legie 1914-1920 a vznik ČSR“ , která byla původně v České republice připravena Československou obcí legionářskou ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky, Vojenským historickým ústavem Praha a Vojenským ústředním archivem Praha.

Česká republika a Japonsko pojí dávná vojenská minulost, která se dotýká vzniku samostatného Československa po konci první světové války. Českoslovenští legionáři nejen bojovali v uniformách šitých v Japonsku, ale přes Japonsko se též přesouvali zpět do Evropy po své dlouhé a úspěšné misi v Rusku a boji proti bolševikům. Též jsou někteří z nich v Japonsku pohřbeni. To vše ukazuje speciální výstava, kterou Velvyslanectví České republiky v Tokiu ve spolupráci s Českým centrum otevřelo dne 11. listopadu 2015 v prostorách velvyslanectví. Výstava „Československé legie 1914-1920 a vznik ČSR“ byla původně v České republice připravena Československou obcí legionářskou ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky, Vojenským historickým ústavem Praha a Vojenským ústředním archivem Praha. Cílem otevřené výstavy je připomenout nejen japonským návštěvníkům, ale i českému publiku zásadní historické momenty spojené se zahájením první světové války, vznikem československých jednotek a založením samostatného Československa. Výstava mapuje působení československých legionářů ve fotografiích z vojenských archivů.

Otevření výstavy „Československé legie 1914-1920 a vznik ČSR“

Otevření výstavy „Československé legie 1914-1920 a vznik ČSR“

Otevření výstavy proběhlo za účasti generálmajora Ing. Rostislava Pilce, MPA, náčelníka vojenské kanceláře prezidenta republiky, který pozdravil návštěvníky jménem prezidenta republiky. Při zahájení výstavy si návštěvníci také vyslechli odbornou přednášku prof. Susumu Nagaya z Waseda University a shlédli dokumentární film věnovaný československým legiím. Výstava se setkala s velmi pozitivními ohlasy laické a odborné veřejnosti, která uvítala šíři pokryté tématiky a zajímavá fakta spojená s přítomností československých legií v Japonsku. Výstavu lze shlédnout v prostorách Českého centra v Tokiu do 22. prosince 2015.