english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu Obecná škola v kinosále ZÚ Tokio v rámci oslav 80. narozenin Zdeňka Svěráka

Dne 29. března 2016 Velvyslanectví České republiky promítl ve spolupráci s Českým centrem film Obecná škola v kinosále velvyslanectví, čímž se připojil k projektu režiséra Jana Svěráka oslavit 80. narozeniny svého otce Zdeňka Svěráka obnovenou premiérou této oblíbené české komedie z roku 1991. Velvyslanectví se takto připojilo k více než 100 kinům po celém světě, na jejichž programu bylo promítání tohoto filmu v obnovené premiéře.

Jan Svěrák není v Japonsku neznámý. Japonští diváci jej znají jako režiséra úspěšného českého filmu Kolja  z roku 1996, kde hlavní roli také ztvárnil jeho otec Zdeněk Svěrák. Tento film byl oceněn i v Japonsku, kde na Tokyo International Film festival v roce 1996 získal cenu Grand Prix.

Obecná škola nebyla pro oslavu narozenin Zdeňka Svěráka, které připadly na velikonoční pondělí 28. Března 2016, vybrán náhodou. Tato komedie byla prvním filmovým projektem, na kterém spolupracoval Jan Svěrák jako režisér a jeho otec jako scénarista.

Režisér Jan Svěrák se rozhodl jako dárek svému otci k narozeninám film remasterovat, tedy vyčistit obraz a zvuk do původní podoby a převést jej do digitálního formátu, aby odpovídal standardům dnešních kin a nárokům diváků. Českému centru v Tokiu se podařilo v neuvěřitelně krátkém termínu dodatečně opatřit film japonskými titulky pro místní publikum. Tento krok se ukázal být správným směrem. Z reakcí diváků v průběhu promítání bylo patrné, že si i japonská část publika vychutnává jemný humor, který jim titulky zprostředkovaly. Pozitivní momentem bylo i to, že mnoho diváků zůstalo sedět i po skončení filmu při finálních titulcích.  

Před promítáním filmu samotného se diváci, zaměstnanci velvyslanectví a Českého centra připojili k oslavám významného jubilea Zdeňka Svěráka tím, že si společně  zazpívali českou písničku Narozeninová v doprovodu hry na klavír Jaroslava Uhlíře, jejíž záznam byl spolu s filmem zaslán od pořadatele projektu. Pro japonskou část publika nehovořící česky byl připraven překlad písničky i fonetický přepis českého textu, aby se všichni mohli ke zpěvu připojit. Jako přípitek bylo podáváno bílé víno a ti, kteří dávají přednost nealku, měli volbu studeného zeleného čaje. Společná oslava byla zpestřena minikvízem, kdy diváci měli uhodnout, ve které pražské kavárně byl pořízen záznam s J. Uhlířem. Vítězka minikvízu obdržela malý dárek. Večer moderovala konzulka A.M.Svobodová a ředitelka Českého centra Eva Takamine.

Ze společného vystoupení byl pořízen video záznam. Tento záznam naleznete dne:

https://youtu.be/2Pb6pfjuJdo