english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka

Na zastupitelském úřadě v Tokiu proběhlo uctění památky narození zakladatele naší republiky a jejího prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Na zahradě velvyslanectví České republiky v Tokiu je sakura, pod ní velký černý kámen a na něm tři velká písmena TGM. Nic víc a nic míň také není potřeba. Každý ví, že připomínají Tomáše Garrigue Masaryka, zakladatele  naší republiky a jejího prvního prezidenta. Sakura zasazená při příležitosti 150. výročí jeho narození v roce 2000 již 16 let svým stínem kryje jeho pomník.

7. března 2016, přesně v den výročí narození TGM dorazila do Tokia paní náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková a spolu s velvyslancem, diplomaty a japonskými přáteli naší země položila k onomu památníku květinu. Pan velvyslanec ve svém projevu zmínil nejen výročí narození TGM, ale zejména jeho pobyt v Japonsku na počátku roku 1918, kdy pan, tehdy ještě budoucí prezident, odjel z Tokia přímo do Spojených států za prezidentem Wilsonem ke klíčovému rozhovoru při němž přesvědčil amerického prezidenta o plánu na vytvoření samostatného státu Čechů a Slováků a v jehož přímém důsledku, pak v témže roce skutečně vzniklo Československo. Nikdo se už nedozví, co se panu prezidentovi Masarykovi honilo hlavou v ulicích Tokia, když promýšlel strategii jednání i poslední kroky před vznikem ČR, ale faktem též je, že se na nejvýznamnější cestu svého života do Spojených států přes Rusko, Koreu a Japonsko, vydal právě v den svých narozenin 7. března.

Symbolický narozeninový dar a poděkování věnovala Eva Takamine písní Ach synku, synku …, kterou míval pan prezident rád. Tím, že se ke zpěvu přidali i naši japonští přátelé se potvrdilo, že TGM je nejen vytesán do kamene, ale je také v srdcích mnoha lidí a to je možná ještě hodnotnější.

projev

projev

kvetina

kvetina

.

.