english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřela sportovní legenda Věra Čáslavská

Ve středu ráno mne zastihla bolestná zpráva o úmrtí Věry Čáslavské, sedminásobné olympijské vítězky, čtyřnásobné mistryně světa a jedenáctinásobné mistryně Evropy ve sportovní gymnastice. Tři ze svých sedmi zlatých olympijských medailí získala v roce 1964 na Olympijských hrách v Tokiu. Svůj poslední zápas se zákeřnou nemocí vybojovala jako vždy s ohromnou statečností, a i v něm měla neuvěřitelné množství fanoušků v Čechách, ve svém milovaném Japonsku i všude po světě.

Věra Čáslavská se významným způsobem zasloužila o rozvoj japonsko-českých vztahů. I díky ní mají Češi k Japonsku a Japoncům tak vřelý vztah, stejně jako Japonci k Čechám a Čechům. Dostalo se jí za to uznání v podobě Řádu vycházejícího slunce, kterým ji v roce 2010 dekoroval japonský císař, a medaile Gracias Agit, kterou v květnu letošního roku obdržela od ministra zahraničních věcí České republiky. I z mé osobní zkušenosti mohu potvrdit, že od chvíle, kdy jsem přijel jako český velvyslanec do Japonska, moji japonští partneři a přátelé téměř při každém jednání Věru Čáslavskou vzpomínali a živě se zajímali o její osud.

Naposledy Věra Čáslavská, věrna svému hlubokému vztahu k zemi vycházejícího slunce, přijala spolu s předsedy dolních komor Parlamentů obou zemí, Tadamorim Oshimou a Janem Hamáčkem, členství v Čestném výboru Roku české kultury v Japonsku 2017. Svým členstvím in memoriam bude tak i nadále pokračovat ve svém životním díle, kterým byla prezentace své vlasti v zemi, kde měla tolik podpory a přátel. Dovolte mi, abych právě všem přátelům a fanouškům Věry Čáslavské v Japonsku touto cestou vyjádřil svoji upřímnou a hlubokou soustrast.

Na Velvyslanectví České republiky v Tokiu budou ve dnech 2. září (14:00 – 16:00 h.) a 5. září (10:00 – 12:00, 14:00 – 16:00 h.) vystaveny kondolenční knihy pro všechny Ty, kteří jsou smrtí Věry Čáslavské zarmouceni a mají přání napsat posledních pár slov. V pondělí 5. září od 19.00 h. bude na velvyslanectví promítnut dokumentární film Olgy Sommerové o životě Věry Čáslavské s názvem Věra 68. Kondolenční knihy bude možné podepsat i při této příležitosti v době od 18:30 do 19:00 h.

 

 

                                                                                                                                         Tomáš Dub

                                                                                                               velvyslanec České republiky v Japonsku