english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Pavel Karpíšek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Historie budovy Velvyslanectví ČR

Velvyslanectví České republiky v Tokiu sídlí v budově na adrese 2-16-14 Hiroo, Shibuya-ku, Tokio 150-0012. Celý areál se nachází v centru Tokia v lokalitě, která je vyhrazena především k bydlení. Objekt je ve vlastnictví České republiky včetně pozemku.  
 

Budova ZÚ byla postavena v letech 1975 – 1977 podle návrhu architektů Jiřího Loudy a Ivana Skály (za spolupráce M. Kvíze a K. Kotrbové). Jedná se o brutalistní architekturu s doznívajícími tóny slavného českého bruselského stylu. Její tvůrci vyhráli architektonickou soutěž už v roce 1968, avšak k realizaci bylo přistoupeno až o 7 let později. V mezidobí byla zpracována potřebná projektová dokumentace, povolení místních úřadů a proveden výběr zhotovitele mezi japonskými stavebními firmami. Na realizačním projektu se podílel i místní ateliér Antonína Raymonda, českého architekta (1888-1976) působícího v Japonsku (1948-1973), který je považován za zakladatele moderní japonské architektury.

Budova, kterou tvoří devítipodlažní a pětipodlažní sekce, se skládá z několika vzájemně technicky, dispozičně a provozně propojených částí. Konstrukčně se jedná o železobetonový skelet s vloženými nosnými stěnami, založený na pilotech a železobetonové desce.

Galerie


budova_ambasady