english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednášky viceguvernéra ČNB na japonských univerzitách

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020.)

Ve dnech 16.–17. října 2012 uskutečnil viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík na japonských univerzitách Josai a Waseda přenášky na téma “Česká ekonomika, monetární politika a dopady evropské finanční krize“.

Viceguvernér Tomšík japonským studentům představil základní principy české monetární politiky. Zároveň se také setkal s vedoucími zástupci obou univerzit, se kterými projednal možnosti posílení vzájemné spolupráce.

Přednášky na Univerzitě Josai se zúčastnilo ve velké aule univerzity přibližně 180 studentů. V doprovodné diskuzi se studenti zajímali především o dopady evropské finanční krize. Po přednášce se uskutečnila recepce za účasti vedení školy a studentů.

Univerzita Josai je soukromá instituce zahrnující tři univerzity s celkovým počtem cca 14 000 studentů. Spolupracuje s 93 partnerskými vysokými školami v 19 zemích. V poslední době se hodně orientují na expanzi do středoevropského regionu.

Přednáška na Univerzitě Waseda se uskutečnila na Fakultě mezinárodních liberálních studií a zúčastnilo se jí cca 55 studentů. V dotazech se studenti především zajímali o vliv finanční krize na českou ekonomiku a o postoj ČR k zavedení eura. Po skončení přednášky se uskutečnilo setkání s vedoucími představiteli univerzity včetně zástupců institutu EU.

Univerzita Waseda je považována za neprestižnější soukromou univerzitu v Japonsku. S počtem 55 000 studentů je druhou největší japonskou univerzitou. V současné době má 414 dohod s partnerskými vysokými školami v 77 zemích včetně neprestižnějších světových univerzit. V ČR má dohodu o spolupráci s Univerzitou Karlovou.

Setkání a přednášky viceguvernéra Tomšíka se uskutečnily na okraj jeho účasti na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které proběhlo ve dnech 12.–14. října 2012 v Tokiu.

Přednáška viceguverníra Toomšíka na Wasedě