english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @ ZÚ Tokio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast českých firem na veletrhu vojenské techniky DSEI Japan 2023

Ve dnech 15.-17. března 2023 se ve veletržním areálu Makuhari Messe u Tokia konal největší veletrh obranného a bezpečnostního průmyslu ve východní Asii DSEI Japan, a to po čtyřleté přestávce způsobené covidovými omezeními. Na veletrhu byly také přítomny tři české společnosti.

Veletrh zahájili japonský ministr obrany Jasukazu Hamada, britský ministr obrany Ben Wallace a ukrajinský náměstek ministra obrany Volodymyr Havrylov. Ani jeden z hlavních řečníků se nemohl vyhnout zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě spojené především s ruskou agresí vůči Ukrajině.

Na veletrhu mezi 292 účastnícími se společnostmi byly tři firmy z České republiky prezentující unikátní české technologie v oblasti letecké techniky, radarů a vojenských simulátorů: PBS GROUP, a.s., ERA a.s. a Bohemia Interactive Simulations, které podpořil osobní účastí i velvyslanec ČR v Japonsku pan Martin Tomčo a pracovníci obchodního úseku velvyslanectví. Obchodní zástupci českých společností při té přiležitosti diskutovali aktuální aktivity i další plány na japonském trhu a možnosti budoucí spolupráce s velvyslanectvím.

Stojí v tomto kontextu za připomenutí, že v prosinci 2022 zveřejnila japonská vláda novou obranou strategii, podle které plánuje zvýšit obranný rozpočet na příští fiskální rok o 20 % na rekordních 863 mld. USD. Tento trend má navíc dál pokračovat s cílem bezprecedentního nárustu  obranných výdajů na úroveň 2 % HDP v roce 2027.

Galerie


DSEI Japan 2023