english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pics_pd on Pixnio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Japonsko nastavuje lepší podmínky pro rozvoj finančního sektoru

Ve snaze přilákat zahraniční společnosti, především ty, které se věnují finančním službám a opouštějí Hongkong, podnikají japonská města jako Tokio, Ósaka a Fukuoka kroky ke zvýšení atraktivity svého byznysového prostředí. Tyto aktivity podporuje i japonská vláda, která uvádí do praxe celou řadu vstřícných opatření na celostátní úrovni.

Tokio ve stínu Hongkongu

Zhoršující se politická situace v Hongkongu má vážné negativní dopady na pozici města jako finančního centra regionu východní Asie. Řada velkých nadnárodních společností, zvláště finančních institucí, které sídlí v Hongkongu, začala zvažovat alternativy, nebo dokonce již zahájila kroky k přemístění svých sídel a obchodních aktivit. To si dobře uvědomují i konkurenti Hongkongu a aspiranti na pozici významných asijských finančních center. Vedle Singapuru, Šanghaje a Soulu se nejčastěji mluví o Tokiu, příp. dalších japonských městech Ósace a Fukuoce.

Tokio je v mnoha ohledech přirozenou volbou. Jedná se o metropoli s kvalitní infrastrukturou, širokou nabídkou mimopracovního vyžití, kvalifikovanou pracovní silou a politicky stabilním a bezpečným prostředím. Rozvoji místního finančního trhu ale dlouhodobě brání chronické japonské potíže. Jedná se především o překážky v podobě přísné imigrační politiky, vysokých daní, těžkopádné byrokracie, jazykové bariéry a složitého právního prostředí. V poslední době se k tomu přidává i zaostávání ve využívání nejmodernějších finančních technologií (Fintech), jejichž rozvoj zpomaluje i nepřehledné a netransparentní licenční řízení. Tokijská burza je přitom třetí největší na světě po amerických New York Stock Exchange a Nasdaq Stock Market a je na ní zapsáno na 3 700 společností.

Blýská se na lepší časy?

Tokijská radnice nedávno, s cílem zvýšit svou atraktivitu pro finanční sektor začala spolupracovat s velkými bankami a developery a nabízí nově příchozím společnostem ze zahraničí zvýhodněné podmínky v jejich začátcích, např. zaplacení nájmu první tři měsíce pro každou zahraniční společnost, která bude zvažovat otevření své kanceláře ve městě. Tokijská starostka Juriko Kojke neskrývá své ambice: „Chci udělat z Tokia finanční město Asie číslo jedna.“

Mezi dalšími japonskými městy, která plánují přitáhnout zahraniční finanční společnosti, jsou nejčastěji zmiňovány Ósaka a Fukuoka. Ósaka má výhodu v první společné finanční a komoditní burze v Japonsku. Místní samospráva a lokální finanční společnosti navíc úzce spolupracují na vytvoření „mezinárodního finančního centra nové generace“. Druhé jmenované město Fukuoka je v poslední době atraktivní především pro IT firmy, pro něž snížilo místní daň. V dalším kroku se zvažuje vytvořit ve městě zvláštní oblasti národního strategického významu (National Strategic Special Zone), které by nabídly další daňové výhody. V září navíc Fukuoka otevřela poradenské centrum pro zahraniční finanční instituce, kterým nabízí právní a konzultantské služby.

V neposlední řadě centrální vláda přijala v posledním roce řadu konkrétních opatření k rozvoji domácího finančního trhu a jeho internacionalizaci. Jedná se o daňová zvýhodnění, zjednodušení licenčních procesů a možnost jejích kompletního vedení v angličtině a snadnější vstup do země pro podnikatele. Bližší informace o veškerých zvýhodněních lze nalézt na webu japonské Agentury pro finanční služby.

Z českého pohledu je tento vývoj zajímavý nejen pro finanční společnosti a investory, ale také související odvětví. Především jde o IT a zvláště o Fintech a kyberbezpečnost, v níž již na japonském trhu české IT firmy úspěšně působí.

Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Tokiu