english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Japonsko podstatně navýší lůžkovou kapacitu nemocnic

Ačkoliv je pandemická situace v Japonsku v porovnání s jinými zeměmi stabilizovaná a země nebyla dosud virem koronaviru zasažena tak těžce jako Evropa nebo Spojené státy, místní vláda se připravuje na možné zhoršení a černý scénář, kdy budou hospitalizaci potřebovat najednou deseti tisíce lidí.

Pro Japonsko byla zatím nejtěžší pátá vlna šíření koronaviru, která zasáhla zemi na jaře tohoto roku. Ta při 38 000 nakažených vyžadujících hospitalizaci naplnila lůžkovou kapacitu téměř 200 japonských nemocnic sdružených v National Hospital Organisation a Japan Community Health Care do krajnosti. Na mnohé pacienty se lůžka nedostávala a rozhořčení veřejnosti budily případy úmrtí nakažených, kteří museli zůstat doma bez pomoci. V případě vypuknutí šesté vlny se očekává, že nakažení pacienti mohou obsadit až 45 000 nemocničních lůžek, tedy o 7 000 více než na jaře.

Nový premiér japonský Fumio Kišida proto představil v listopadu nový krizový balíček ve výši 36 bil. jenů, z nichž velká část těchto finančních prostředků má směřovat právě do zdravotnictví. Cílem je posílit zdravotní systém natolik, aby se mohl nejen lépe vypořádat s možnou další koronavirovou vlnou, ale i případnou novou pandemií v budoucnu.

Primárním nástrojem má být zajištění dostatečné lůžkové kapacity v nemocnicích, která by měla být navýšena o 30 % oproti současnému stavu, tj. o přibližně 14 000 lůžek, a to především v nejlidnatějších aglomeracích Tokiu a Ósace. Každá prefekturní samospráva má také připravit seznam požadavků zdravotnického vybavení od ochranných prostředků po techniku, které je potřeba doplnit. Podle těchto sesbíraných požadavků bude vláda rozčleňovat na nákupy a investice stovky milionů jenů.

V tomto ohledu stojí za připomenutí, že Dohoda o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a Japonskem, která vstoupila v platnost před dvěma roky, otevřela trh s veřejnými zakázkami u státních nemocnic. S masivními vládními investicemi do veřejné zdravotní péče se tak potenciálním zájemcům o dodávky do japonských nemocnic doporučuje sledovat Japan Tax & Public Procurement Helpdesk a JETRO Procurement Portal. Bližší informace může také podat Velvyslanectví ČR v Tokiu.

Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Tokiu