english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Kyushu Electric Power Co. Inc.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva jaderné elektrárny Genkai na ostrově Kjúšú

Na základě pozvání japonské strany (Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu Japonska a JAIF International Cooperation Center) se dne 16. ledna 2020 zúčastnili tři pracovníci Velvyslanectví ČR v Tokiu návštěvy jaderné elektrárny Genkai, ležící na ostrově Kjúšú na jihozápadě Japonska. Návštěva byla zaměřena na seznámení se s provozem jedné z mála opětně zprovozněných jaderných elektráren po havárii ve Fukušimě v r. 2011 a zejména na prezentaci výrazně posílených bezpečnostních opatření.

Elektrárna Genkai, ležící na severu japonského ostrova Kjúšú v prefektuře Saga, je jednou z mála v současné době funkčních japonských jaderných elektráren. Její dva reaktory typu PWR (Pressurized Water Reactor) mají celkový výkon 2.360 MW a pokrývají tak významnou část energetické spotřeby tohoto japonského ostrova.

Následkem jaderné havárie ve Fukušimě v březnu 2011 bylo v Japonsku preventivně odstaveno všech 48 jaderných reaktorů a byly zavedeny nové velmi přísné bezpečnostní standardy. Elektrárna Genkai v r. 2013 zažádala o prověření podle těchto nových pravidel a dva z jejích čtyř reaktorů byly v r. 2018 opětně zprovozněny. Bezpečnosti provozu a prevenci možné havárie v důsledku zejména přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení, tajfun nebo tsunami, je v Genkai věnována maximální pozornost a bezpečnostní opatření jsou několikanásobně jištěna. Genkai přitom leží v jedné z tektonicky nejméně aktivních oblastí v celém Japonsku.

Galerie


JE Genkai