english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Bohemia Hop
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentační akce českého chmele pro japonské pivovary v prostorách Velvyslanectví ČR v Tokiu

Ve spolupráci Ministerstva zemědělství ČR, Velvyslanectví ČR v Tokiu, Svazu pěstitelů chmele ČR a firem Bohemia Hop, Chmelařský institut s.r.o. a E.A.T. Czech se v prostorách Velvyslanectví ČR dne 14. 6. 2019 uskutečnila hojně navštívená prezentační akce českého chmele pro zástupce japonských pivovarů a minipivovarů. Prezentace byla finančně podpořena z prostředků na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).

Cílem této akce, které se zúčastnilo více než 160 japonských hostů, bylo představení méně známých českých odrůd chmele jako Kazbek, Sládek, Premiant nebo Angus malým a středním japonským pivovarům. Za tímto účelem do Japonska přicestoval kromě představitelů výše uvedených pěstitelských a obchodních firem také expert Jan Hervert, sládek pokusného pivovaru Chmelařského institutu, který v rámci prezentační akce podrobně vysvětlil přítomným japonským pivovarníkům rozdíly mezi jednotlivými druhy českého chmele a jejich výhody při vaření různých druhů piv. Při individuálních konzultacích také sdílel s přítomnými zájemci své zkušenosti s vařením řemeslných piv a poskytoval jim přímé poradenství.

V rámci programu prezentační akce též proběhla degustace piv, uvařených z českých odrůd chmele v malých českých pivovarech, jako jsou např. Rodinný pivovar Zichovec, Pivovar Volt, Pivovar Matuška, Klášterní pivovar Strahov nebo Pioneer Beer Žatec. Tato piva byla dovezena přímo z České republiky speciálně na tuto akci.  

V Japonsku v poslední době velice roste segment „craft“ pivovarů, kterému již čeští pěstitelé ve spolupráci s japonskými obchodními firmami malá množství českého chmele dodávají, záměrem je však tato množství v blízké budoucnosti výrazněji navýšit. Malé japonské pivovary mají velmi dobré renomé v rámci světového pivovarnictví a pravidelně se s nimi naši chmelaři v rámci mezinárodních pivních soutěží setkávají.

Česká republika je v současné době třetím největším producentem chmele na světě (po USA a Německu). Více než polovina české produkce se vyveze do zahraničí, přičemž nejvýznamnějším dovozcem je stále Japonsko (první dovoz chmele do Japonska se uskutečnil již v roce 1907 pro pivovar Kirin). Velké japonské pivovary Asahi, Kirin, Sapporo a Suntory jsou největšími odběrateli českého chmele na světě, dlouhodobě odebírají 30 - 40 % české úrody chmele, avšak pouze odrůdu Žatecký poloraný červeňák. V posledních letech však i tyto pivovary představují svým zákazníkům limitované edice speciálů vyráběné z jiných odrůd chmele, což představuje velkou příležitost pro prosazení dalších odrůd českého chmele na japonském trhu.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Tokiu

Galerie


Prezentace českého chmele