english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © METI
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast ministra průmyslu a obchodu Síkely na ministerské vodíkové konferenci v Tokiu

Dne 26. září 2022 proběhla ministerská konference k vodíkové energetice organizovaná japonským Ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) a japonskou výzkumnou agenturou pro nové průmyslové technologie a energetické zdroje (NEDO). Jednání proběhlo i za české účasti, kdy svůj videopříspěvek přednesl ministr obchodu a průmyslu Josef Síkela.

Ministerskou konferenci k vodíkové energetice každoročně od roku 2018 organizuje japonská strana s cílem propagace používání vodíku, budování vodíkové společnost a posílení vzájemné spolupráce mezi zapojenými státy v této oblasti. Japonsko patří mezi nejpokročilejší země, co se týče výzkumu vodíku a jeho uvádění do praxe. Již pátá vodíková ministerská konference tak potvridla mimořádný zájem, který Japonsko věnuje rozvoji vodíkových technologií, a to i v mezinárodním kontextu.

V předtočeném příspěvku ministr Síkela představil cíle vodíkové strategie ČR – snížení emisí CO2 a podporu ekonomického růstu. V kontextu ruské agrese vůči Ukrajině však přibyl cíl třetí, a to snížení energetické zavilosti na ruských fosilních palivech. Dále představil technologický pokrok, který ČR učinila od schválení vodíkové strategie a priority do budoucna jako výroba nízkouhlíkového vodíku a dovoz vodíku ze zemí, které mají dostatek obnovitelných zdrojů elektřiny pro jeho výrobu.

Kromě politické diskuze měla konference také svoji průmyslovou část se zástupci velkých energetických a technologických společností.

Přijaté závěry konference konstatovaly pokrok v uplatnění vodíkových technologií, nicméně zdůrazněna byla potřeba dalších investic a rozšíření výroby vodíku pro naplnění cílů dekarbonizace a posílení energetické bezpečnosti. Delegáti potvrdili důležitost technologické spolupráce a koordinace v harmonizaci pravidel a standardizaci.