english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se představily na potravinářském veletrhu FOODEX Japan 2018

Na jednom z největších výstavišť v Japonsku, Makuhari Messe v Chibě u Tokia, se ve dnech 6. 3. 2018 – 9. 3. 2018 uskutečnil další ročník tradičního potravinářského veletrhu FOODEX Japan, který svým významem i velikostí patří k nejdůležitějším světovým potravinářským přehlídkám. Již popáté se tohoto veletrhu zúčastnila také expozice České republiky, v jejímž rámci letos na stánku o velikosti 150 čtverečních metrů své produkty představilo 12 českých potravinářských firem.

Veletrhu FOODEX Japan 2018 se celkem zúčastnilo 3.350 vystavovatelů z více než 80 zemí světa, kteří na ploše přesahující 30.000 m2 prezentovali vesměs odborné veřejnosti (veletrh není sice přímo uzavřen široké veřejnosti, ale relativně vysoký vstupní poplatek tuto roli úspěšně nahrazuje) své produkty z oboru potravin, nápojů a souvisejících služeb. Branami veletrhu prošlo podle sdělení pořadatelů za čtyři dny celkem 82.434 návštěvníků.

Český pavilon na veletrhu FOODEX Japan 2018 byl zorganizován formou oficiální účasti Ministerstva zemědělství ČR, které v Tokiu reprezentoval pracovní tým vedený ředitelem potravinářského odboru MZe Jindřichem Fialkou. V rámci národní expozice ČR se kromě Ministerstva zemědělství prezentovaly následující potravinářské společnosti: BlueTouch s.r.o., Carla s.r.o., EMCO s.r.o., Hamé s.r.o., PMS Přerov a.s., Poštolkatým a.s., Ravy CZ a.s., Royal Czech Beer CZ s.r.o., Simandl s.r.o., Vinařství Lacina, Vinařství Ludwig a Wine of Czech/Národní vinařské centrum o.p.s.  Český stánek dne 6. 3. slavnostně otevřel velvyslanec ČR v Japonsku Tomáš Dub, který se poté za ČR zúčastnil slavnostního zahajovacího ceremoniálu veletrhu.

Je velmi potěšitelné, že na tento veletrh přijíždí z ČR každoročně se zvyšující počet českých firem, které na účasti v rámci české expozice oceňují zejména možnost osobního kontaktu s japonskými importéry, nákupčími a s provozovateli potravinářských prodejen, provozů a restaurací. Úspěch na velmi konkurenčním japonském trhu je navíc výbornou referencí pro další expanzi v rámci regionu východní a jihovýchodní Asie, což již i v rámci tohoto veletrhu potvrzuje hojná účast nákupčích a importérů z okolních zemí jako je zejména Korejská republika, ale i Tchajwan, Filipíny nebo Vietnam. Konkrétním výsledkem účasti na veletrhu je pak každoročně navázání několika produktivních partnerství českých potravinářských firem s místními dovozci a distributory.

Japonský potravinářský trh má i přes svoji zdánlivou nasycenost i do budoucna obrovský potenciál. Japonsko patří k největším světovým dovozcům potravin, neboť jeho potravinová soběstačnost dosahuje pouhých 39%. Tento fakt, spolu se spolehlivostí a bonitou japonských partnerů, skýtá řadu exportních příležitostí pro české potravinářské výrobce. Ministerstvo zemědělství ČR si tuto situaci plně uvědomuje a zařadilo tak Japonsko mezi prioritní země z hlediska podpory českého zemědělského a potravinářského exportu.

 

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Tokiu

Galerie


Veletrh FOODEX Japan 2018