english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální účast českých firem na potravinářském veletrhu FOODEX Japan 2019

Ve dnech 5. 3. - 8. 3. 2019 se na výstavišti Makuhari Messe u Tokia uskutečnil již 44. ročník tradičního potravinářského veletrhu FOODEX Japan, který svým významem i velikostí patří k nejvýznamnějším světovým potravinářským veletrhům. Formou oficiální účasti Ministerstva zemědělství ČR se tohoto veletrhu letos zúčastnilo 15 českých potravinářských firem v rámci českého pavilonu o velikosti 150 m². Ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Tokiu a firmy Plzeňský Prazdroj byla v rámci doplňkového programu veletrhu uspořádána také prezentační akce českého piva, nazvaná “Czech Beer – Tradition vs. New Trends”.

Veletrhu FOODEX Japan 2019, který je největším potravinářským veletrhem v Asii, se v rámci české expozice zúčastnily následující české firmy: BlueTouch, Plzeňský Prazdroj, POEX Velké Meziříčí, Poštolkatým, Praga International Services, Pražská čokoláda, Proqin, Quick Energy, RAVY CZ, Royal Czech Beer, Trebitsch Holding SE, Vinařství Lacina, Vinařství Ludwig, Wine of Czech/Národní vinařské centrum a Znovín Znojmo. Český stánek dne 5. 3. slavnostně otevřel vedoucí české delegace, Státní tajemník Ministerstva zemědělství ČR Jan Sixta, který se poté za ČR zúčastnil slavnostního zahajovacího ceremoniálu veletrhu.

Hodinová prezentační akce “Czech Beer – Tradition vs. New Trends”, která byla zařazena do oficiálního programu veletrhu a konala se ve středu 6. 3. 2019 na hlavním veletržním pódiu, přilákala velké množství japonských fanoušků českého piva. Zahrnovala prezentaci české pivní kultury a tradic, zosobněných nejslavnějším českým pivovarem Plzeňský Prazdroj, v porovnání s aktuálními trendy vaření piva a rozvojem minipivovarů a aktivně se jí zúčastnili tři panelisté - Adam Vlček (Trade Brewmaster Prazdroje pro oblast Asie), Tomáš Řehák (majitel a sládek japonského minipivovaru Ebina Beer) a Shinya Suzuki (majitel pivovaru Yokohama Bay Brewing a organizátor Japan Brewers Cup).

Česká účast na veletrhu FOODEX Japan 2019 byla svým rozsahem největší v dosavadní historii českých účastí (český stánek byl na této akci přítomen již pošesté v řadě). Velký dík v této souvislosti patří Ministerstvu zemědělství ČR za dlouhodobou podporu této akce a za účinnou pomoc českým firmám při jejich úsilí o úspěch na japonském trhu. Japonsko patří k největším světovým dovozcům potravin, neboť jeho potravinová soběstačnost dosahuje pouhých 39%, a z pohledu českých potravinářských vývozců je velmi perspektivní a lukrativní. České firmy si tento fakt čím dál více uvědomují a jejich zájem o vystavování na tomto veletrhu tak dlouhodobě stoupá.

Japonský trh s potravinami se pro firmy z Evropské unie také nově výrazněji otevírá díky Dohodě o volném obchodu mezi EU a Japonskem (tzv. EPA), která vstoupila v platnost počátkem února letošního roku a v zemědělské a potravinářské oblasti přinesla velkou redukci tarifních i netarifních překážek vzájemného obchodu.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Tokiu

Galerie


Veletrh FOODEX Japan 2019