english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: LLC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Geneticky upravená rajčata získala v Japonsku povolení k prodeji

Japonské Ministerstvo zdravotnictví vydalo tokijské startupové společnosti Sanatech Seed Co. povolení k prodeji a distribuci nové odrůdy rajčat, která byla vyšlechtěna za pomoci technologie pro úpravu genomu.
 

Nová odrůda, pojmenována „Sicilian Rouge High-GABA", byla vyvinuta ve spolupráci startupu Sanatech Seed a Univerzity v Tsukubě. Její nejdůležitější vlastností je oproti standardním odrůdám až šestinásobný obsah kyseliny gama-aminomáselné (GABA). Tato aminokyselina v poslední době přitahuje pozornost vědců, jelikož má uklidňující účinky, podporuje zdravý spánek a snižuje krevní tlak. Firma tvrdí, že nově vyšlechtěná odrůda rajčat není zdraví nebezpečná, protože neobsahuje žádný nový gen, který by byl přidán. Naopak jeden byl „vystřižen“. Navíc geny kořenů, listů a stonků zůstaly nezměněny. 

Firma Sanatech Seed plánuje poskytnout první semena nové odrůdy zahrádkářům v průběhu letošního května a června. Pro velkopěstitele budou dostupná od srpna. Očekává se, že první upravená rajčata se objeví na trhu během ledna či února příštího roku. 

Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, ZÚ Tokio