english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: LCC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

K ozelenění hospodářství v Japonsku pomůže výrobce včelařských potřeb

Japonské firmy se v poslední době začaly ve větší míře věnovat dopadu svého podnikání na životní prostředí. Tento trend se projevil poté, co předseda vlády Jošihide Suga stanovil do roku 2050 cíl snížit skleníkové plyny na nulu a stát se uhlíkově neutrální společností.
 

Například firma Akitaya Honten, nejstarší včelařský velkoobchod v Japonsku, chce přispět k cílům udržitelného rozvoje opylováním rostlin a případným rozšířením zeleně ve městech. Firma zahájila prodej včelařských startovacích sad v hodnotě 1,2 mil jenů (cca 240 tis Kč), která zahrnuje roj včel, včelín, včelařské vybavení, poplatky za školení a ubytování pro dva zaměstnance. Pětidenní školení se koná na jaře a na podzim v prefektuře Gifu, kde se firma Akitaya Honten nachází. Tato prefektura je mimochodem považována za kolébku moderního včelařství v Japonsku. Ve svém projektu se firma zaměřuje na zákazníky, kteří již mají se včelařením zkušenosti. Včelaření v centru má města přece jen svá specifika.

Úly se umisťují na střechy budov, do nevyužívaných továren a skladů nebo na automobilové testovací dráhy. Můžeme je nalézt například v luxusní Tokijské čtvrti Ginza nebo v centru Ósaky. V prvním roce má společnost v úmyslu představit svou nabídku padesáti firmám zejména v Tokiu s cílem rozšířit služby na celostátní úroveň.

Zpracovala: I. Leopoldová, zemědělská diplomatka ZÚ Tokio