english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: LCC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lahůdka za daně

Článek vyšel v týdeníku Zemědělec v dubnu 2021. Obyvatelé japonských měst mají možnost přesměrovat část svých odváděných daní, ve výši maximálně 20 %, do venkovského regionu. A za svůj příspěvek dostanou z tohoto regionu pro něj typický zemědělský produkt.

Nadčasová filmová hláška „Už máš zaplacené daně, uhlíři?” nemusí být v Japonsku až takovou noční můrou. Obyvatelé městských oblastí zde totiž mají možnost přesměrovat část svých odváděných daní, ve výši maximálně 20 %, do jimi preferovaného venkovského regionu. A za svůj příspěvek dostanou z tohoto regionu pro něj typický produkt, třeba oblíbenou lahůdku – hovězí maso plemene Wagyu jako odměnu.

A dárkem nemusí být jen zmiňované hovězí. Nabídka je široká, od rýže, přes ovoce, masné výrobky a mořské plody po prémiové saké.

Tento program zvaný Furusato Nozei byl zaveden již v roce 2007 a jeho prvotním účelem bylo podpořit regiony, které trpí úbytkem obyvatel. Přijetí programu prosadil současný předseda vlády Jošihide Suga, který v letech 2006 – 2007 působil jako ministr vnitra. Počet obyvatel žijících v současné době ve městech se v Japonsku od roku 1960 zvýšil z 63 na těžce uvěřitelných 92 procent. A propad počtu obyvatel je provázán s propadem vybraných daní. Název Furusato Nozei v překladu znamená „daň pro rodné město“.  Především mezi mladými, kteří se z venkova přestěhovali do velkých měst, má vyvolat pocit nostalgie a tím i snahu podpořit region, z něhož pochází.

Nejenže je možné zvolit si region, kam odejde část daní. Lze si vybrat i zaměření. V nabídce je nejen zemědělství, ale třeba i školství, kultura, nebo zdravotní péče. A nemusí to být jen jeden region. Ti, kteří soucítí s více oblastmi nebo jejichž mlsný jazýček by si rád dopřál pochoutek z více míst, si jich klidně mohou vybrat i několik.

O oblíbenosti tohoto projektu svědčí i zapojení mých japonských kolegů z ambasády. Ač jejich rodiče pocházejí z Tokia, do projektu se zapojili proto, že z něj profitují obě strany. Na internetu si ze seznamu vesnic vybrali místo, které se například prezentuje tím, že pečuje o staré lidi. Fotky z místa vypadají kouzelně a dáreček za daně spočívá ve formě šunky z ekologického chovu. Volba je tedy jasná.

V dnešní pandemické době s omezeným cestováním Furusato Nozei přináší další benefit. Možnost vychutnat si pochoutku ze vzdáleného a momentálně nedostupného regionu alespoň chuťovými buňkami.

Jistě, v průběhu let se musely udělat změny v systému. Například regiony mezi sebou soutěžily v atraktivitě výší odměn. Nebo začaly nabízet dárky, které neměly žádnou spojitost se zemědělstvím, čímž systém začal ztrácet smysl. A stále platí, že regiony, které podporu potřebují nejvíce, nejsou vždy ty, které ji nejvíc dostanou. Navíc systém nabídky a výběru odměn není unifikován, každý region si to řeší po svém. Což není zrovna „uživatelsky přívětivé“. Někomu se také může zdát složité uplatňování tohoto programu v daňovém přiznání.

Přesto popularita a obliba tohoto programu stoupá. Za rok 2020 bylo takto regionům odesláno rekordních 500 miliard jenů (100 miliard Kč). I když vyřizování a zpracovávání těchto dotací znamená pro tyto regiony další administrativní zátěž.

I přes tyto dětské nemoci a drobné neduhy, nebyl by podobný systém lepší, než přetahovaná o povinné kvóty pro prodej českých potravin v supermarketech?

Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, ZÚ Tokio