english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: LCC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nedostatek kuřecího masa a dalších komodit v Japonsku

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2023.)

Japonští zákaznicí mohou sledovat následky rozpadu globálních dodavatelských řetězců i na vlastních talířích.

 

Největší japonský maloobchodní řetězec přestal prodávat v některých regionech populární smažené kuřecí špízy. Některé podniky omezují množství porcí, které si může jeden zákazník objednat. To jsou jen příklady dopadů nedostatku potravin, který postihuje japonské strávníky.

Kuřecí maso se stalo nejviditelnějším příkladem neblahého stavu, jehož příčinou je pandemie koronaviru. V tomto případě je na vině omezená produkce kuřecího masa na klíčových farmách v Thajsku.  Jedním z hlavních důvodů poklesu výroby v Thajsku je nedostatek zaměstnanců z okolních zemí, což brání i opětovnému navýšení produkce. K tomu přispívá i značný nedostatek přepravních kontejnerů.

Supermarkety se nyní snaží nahradit nedostatkové thajské kuřecí dodávkami z USA a Číny.

Ale kuřecí maso zdaleka není jediná nedostatková potravina. Podobně jsou na tom například krevety a víno, které se stávají dražším a vzácnějším produktem. KFC muselo kvůli pozdrženým dodávkám brambor v téměř čtvrtině svých restaurací v Japonsku přestat nabízet hranolky.  Navíc cenový trend drtí naději, že by se situace mohla v dohledné době vrátit k normálu. Zvláště když Japonsko nyní vítězí nad pandemií a omezení týkající se provozu restaurací včetně prodeje alkoholických nápojů jsou uvolňovány.

Během pandemie jako i jinde ve světě lidé v Japonsku omezili svoje útraty. Zvýšení cen v restauracích a supermarketech ničí naději na obnovu předpandemické spotřeby.

Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka, ZÚ Tokio