english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentační akce na propagaci českého chmele v Sakai

Velvyslanectví v Tokiu ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, Honorárním konzulátem ČR v Sakai, Svazem pěstitelů chmele za přispění Chmelařského inistitutu, pivovaru Pioneer a japonského pivovaru Suntory v prostorách hotelu Agora Regency v Sakai v těsné blízkosti Ósaky uspořádalo prezentační akci na podporu českého chmele pro zástupce japonských pivovarů a minipivovarů z regionu Kansai.
 

Tato marketingová akce navázala na projekt na podporu ekonomické diplomacie z června 2019 a jednal se o vůbec první projekt „na živo“ po dvouleté pauze, během níž z důvodu cestovních restrikcí nebyl umožněn vstup cizinců do země. Projektu se fyzicky zúčastnili zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Svazu pěstitelů chmele a obchodní firmy EAT.

Na slavnostním zahájení přivítal přítomné hosty Honorární konzul ČR v Sakai pan Kazumasa Kuzumura a pan Jan Holub z Ministerstva zemědělství.Dále svou prezentaci o České republice, českém zemědělství, potravinářství a zahraničním obchodě prezentovala zemědělská diplomatka Irena Leopoldová. Poté bylo návštěvníkům promítnuto video o tradici a pěstování chmele a vaření piva v ČR s japonskými titulky. Pak probíhala část odborných přednášek. Jako první vystoupil pan Zdeněk Rosa, předseda Svazu pěstitelů chmele, který představil dlouhou tradici pěstování chmele v ČR, způsoby pěstování chmele a jeho jedinečnost. Následovala prezentace pana Hidešimy z pivovaru Suntory o vývoji piva Premium Malts (piva plzeňského typu pro jehož výrobu byl použit český chmel a slad)

Po prezentacích obecného rázu následovaly online prezentace sládků Jana Herverta z pokusného pivovaru Chmelařského institutu a pana Michala Havrdy z pivovaru Pioneer Beer, ti v rámci prezentační akce podrobně vysvětlili přítomným japonským pivovarníkům rozdíly mezi jednotlivými druhy českého chmele a jejich použití při vaření různých druhů piv.

V rámci programu proběhla degustace piv, uvařených z českých odrůd chmele v českých pivovarech, jako jsou Pilsner Urquell, Velké Popovice, Rodinný pivovar Zichovec a Pioneer Beer Žatec. Tato piva byla dovezena přímo z České republiky speciálně na tuto akci. 

V závěrečné diskuzi a konzultacích byly sdíleny s přítomnými zájemci zkušenosti vystupujících s vařením řemeslných piv.V prostorách, kde se marketingová akce pořádala, byly vystaveny vzorky chmele výše zmíněných odrůd, návštěvníci také obdrželi balíčky s prezentovanými odrůdami, které si mohli odnést spolu s brožurami o Českém pivu a propagačními materiály českých firem.

Na tuto marketingovou aktivitu bude navazovat incomingová mise japonských sládků do ČR na přelomu srpna a září 2022.

Česká republika je v současné době třetím největším producentem chmele na světě (po USA a Německu). Více než polovina české produkce se vyveze do zahraničí, přičemž nejvýznamnějším dovozcem je stále Japonsko (první dovoz chmele do Japonska se uskutečnil již v roce 1907 pro pivovar Kirin). Velké japonské pivovary Asahi, Kirin, Sapporo a Suntory jsou největšími odběrateli českého chmele na světě, dlouhodobě odebírají 30 - 40 % české úrody chmele, avšak pouze odrůdu Žatecký poloraný červeňák. V posledních letech však i tyto pivovary představují svým zákazníkům limitované edice speciálů vyráběné z jiných odrůd chmele, což představuje velkou příležitost pro prosazení dalších odrůd českého chmele na japonském trhu.

Sakai

Sakai