english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká technologická mise navštívila Japonsko

Ve dnech 3.4. až 7.4.2017 navštívila Japonsko česká technologická mise zaměřená na témata robotiky, umělé inteligence a Průmyslu 4.0. Mise byla sestavena a její program zorganizován ve spolupráci agentury CzechInvest, Velvyslanectví České republiky v Tokiu a japonské vládní agentury JETRO. Finančně byla podpořena z prostředků CzechInvestu, MZV ČR a Úřadu vlády ČR v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie. 

V čele mise stál profesor Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze, a jejími členy dále byli vedoucí představitelé VŠB Ostrava, Středoevropského technologického institutu CEITEC, ČVUT a předních českých technologických firem VOP CZ, CertiCon, FCC průmyslové systémy a AutoCont.

Intenzívní program technologické mise zahrnoval návštěvu čtyř japonských měst (Tokio, Osaka, Nagoya a Tsukuba) a prezentace možností spolupráce na výzkumných a průmyslových projektech v sídlech předních japonských firem jako Mitsubishi Electric a Toyota, dále návštěvu univerzit v Nagoyi a Tsukubě, jednání na japonském Ministerstvu hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) a návštěvu čtyř výzkumných institutů (Advanced Industrial Science & Technology - AIST, New Energy & Industrial Delelopment Organization - NEDO, Robot Revolution Initiative - RRI a National Institute of Informatics -NII). Na závěr programu mise byl v prostorách velvyslanectví ČR v Tokiu uspořádán prezentační seminář, který navštívilo více než 40 japonských odborníků z oblasti robotiky, automatizace a Průmyslu 4.0. Seminář zahájil velvyslanec ČR v Japonsku Tomáš Dub.

Z uskutečněných jednání vyplynul oboustranný zájem na rozšiřování spolupráce v těchto vyspělých odvětvích. Jak Česká republika, tak Japonsko se díky své průmyslové i vědeckotechnické tradici řadí na špici v oblasti robotiky i Průmyslu 4.0 a mají si tak vzájemně co nabídnout. Jak opakovaně při svých vystoupeních v průběhu mise uvedl prof. Vladimír Mařík: „Česká republika je logickým a významným partnerem Německa při prosazování principů Průmyslu 4.0, máme však velký zájem o rozvíjení spolupráce i s dalšími významnými hráči na tomto poli, jako jsou Spojené státy Americké nebo právě Japonsko. Všechny tyto země v současné době řeší problém s ubývajícím množstvím volných pracovních sil a se stárnutím populace, takže témata jako rozvoj robotiky a automatizace nejen v oblasti průmyslové výroby, ale např. i v oblasti lékařské péče nebo dopravní infrastruktury, jsou pro další rozvoj našich zemí velmi důležitá.“

Podrobnější informace o české technologické misi lze získat na webu agentury CzechInvest

 

Stanislav Beneš, obchodní rada

Velvyslanectví ČR v Tokiu

Česká technologická mise navštívila Japonsko

Česká technologická mise navštívila Japonsko

Česká technologická mise navštívila Japonsko.

Česká technologická mise navštívila Japonsko.

 

Česká technologická mise navštívila Japonsko,

Česká technologická mise navštívila Japonsko,