english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: JST
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Japonsko spouští program Moonshot

Na začátku roku 2021 se očekává zahájení velkého výzkumného grantového projektu japonské vlády Moonshot, do kterého budeou zapojeny všechny významné japonské vědecké agentury.

Projekt Moonshot si stanovuje si 7 hlavních cílů, mj. zaměřených na umělou inteligenci, robotiku, kvantové počítače, zdravotní prevenci nebo udržitelné využívání zdrojů:

Moonshot Goal #1: Realization of a society in which human beings can be free from limitations of body, brain, space, and time by 2050.

Moonshot Goal #2: Realization of ultra-early disease prediction and intervention by 2050.

Moonshot Goal #3: Realization of AI robots that autonomously learn, adapt to their environment, evolve in intelligence and act alongside human beings, by 2050.

Moonshot Goal #4: Realization of sustainable resource circulation to recover the global environment by 2050.

Moonshot Goal #5: Creation of the industry that enables sustainable global food supply by exploiting unused biological resources by 2050.

Moonshot Goal #6: Realization of a fault-tolerant universal quantum computer that will revolutionize economy, industry, and security by 2050.

Moonshot Goal #7: Realization of sustainable care systems to overcome major diseases by 2040, for enjoying one’s life with relief and release from health concerns until 100 years old

Jednotlivé projekty budou zahájeny na zač. roku 2021 s koncem v roce 2025, ale vzhledem ke stanoveným ambiozním cílům budou pravděpodobně následně prodlouženy až do roku 2030.

Moonshot je otevřen i mezinárodní spolupráci. Ta může mít dvojí formu: 1) s vlastním finančním zapojením na základě memoranda o spolupráci, které by se pro účely konkrétního zapojení uzavřelo, nebo 2) s čerpání finančních zdrojů z japonské strany na základě dohody o výzkumu, ve které by byly stanoveny konkrétní podmínky zapojení. Nabídky spolupráce od zahraničních výzkumných institucí budou nejdříve posuzovány řediteli, nebo vedoucími jednotlivých projektů. Proto je doporučené kontaktovat přímo tyto výzkumníky. Zapojit se lze i v průběhu programu.