english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @ ZÚ Tokio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Plaga jednal v Japonsku se svým protějškem Šibajamou

Během své cesty do Japonska, kde ministr školství, mládeže a  tělovýchovy pan Ing. Robert Plaga, PhD., reprezentoval Českou republiku na patnáctém Fóru o vědě a technice ve společnosti, se setkal s panem Masahiko Šibajamou, nově jmenovaným ministrem školství, kultury, sportu, vědy a techniky (MEXT) a oficiálně zahájil českou účast na veletrhu Bio Japan 2018.

Pan ministr Robert Plaga navštívil ve dnech 6. – 11. října 2018 Japonsko, aby se v Kjótu zúčastnil setkání ministrů zodpovědných za oblast vědy a techniky, přičemž vystoupil během kulatého stolu k roli vědy, výzkumu a inovací při naplňování udržitelného rozvoje.

Ve středu 10. října 2018 se pan ministr Plaga v Tokiu setkal se svým nově jmenovaným japonským protějškem, panem ministrem Šibajamou. Hlavními tématy byla spolupráce ve vědě, výzkumu a inovacích, výměna studentů či přímá spolupráce mezi univerzitami.

Ve stejný den pan ministr slavnostně otevřel českou expozici na mezinárodním biotechnologickém veletrhu Bio Japan 2018 v Jokohamě, kterého se v letošním roce účastní 6 českých subjektů.

Paralelně k programu pana ministra proběhly schůzky pana PhDr. Pavla Dolečka, náměstka pověřeného řízením sekce vysokého školství, vědy a výzkumu, s vysokými představiteli Japonské agentury pro vědu a techniku (JST) a Japonské společnosti pro podporu vědy (JSPS). Hlavními tématy byl právní rámec pro další spolupráci a identifikace vhodných partnerů na obou stranách pro její další rozvoj.

Večerní program byl věnován česko-japonským vztahům ve vědě a technice, akademické spolupráci a sportu při číši vína za účasti zástupců univerzit, vládních i nevládních organizací či sportovních asociací.