english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva zástupců NEDO - New Energy & Industrial Development Organization - na Velvyslanectví České republiky

Předseda japonské organizace NEDO, pan Hiroaki Ishizuka, v doprovodu člena předsednictva této instituce, pana Takashi Omoteho, navštívili dne 22. července 2019 na pozvání  velvyslance ČR v Japonsku Martina Tomča Velvyslanectví České republiky v Tokiu. Hlavním účelem setkání byla spolupráce mezi ČR a Japonskem v oblasti aplikované vědy a technologií, mj. prodloužení Memoranda o porozumění mezi českou agenturou TA ČR a NEDO.

Japonští hosté při jednání s velvyslancem zmínili konferenci česko-japonského technologického partnerství „Czech Japan Technology Partnership Conference 2019“, která proběhla 25. června 2019 v Praze, při níž došlo k předání podepsaného dodatku memoranda mezi TA ČR a NEDO. Dodatek prodlužuje spolupráci mezi oběma institucemi na další tři roky. Česká republika je pátou zemí světa po Izraeli, Francii, Německu a Španělsku, s níž NEDO oficiálně navázalo spolupráci zaměřenou na oblast nových energií, smart community, robotiky, umělé inteligence, nanotechnologie atp.

Zakládající memorandum o spolupráci mezi TA ČR a NEDO bylo podepsané již 17. června 2016 v Tokiu, realizaci konkrétních projektů nicméně zbrzdil nedostatek financí v rozpočtu NEDO. Díky snaze činitelů NEDO a koordinovanému úsilí zástupců českého velvyslanectví v Tokiu a TAČR, se překážky pro vyhlášení výzvy k předkládání projektů podařilo odstranit.

Při setkání na českém zastupitelském úřadu v Tokiu velvyslanec Martin Tomčo tuto vzájemnou snahu japonských a českých kolegů ocenil. S panem předsedou Ishizukou a panem Omotem hovořil o strategii české vlády „Česká republika – země pro budoucnost“, příštích plánech NEDO a o dalších možnostech vědecké a technologické spolupráce mezi japonskými a českými vědci. Všem popřál, aby se první projekt stal  základem dlouhodobé a především úspěšné spolupráce obou institucí.

Návštěva zástupců NEDO

Návštěva zástupců NEDO