english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českých technologií v oblasti jaderné energetiky a jaderné bezpečnosti v Tokiu

Ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Tokiu uspořádalo Centrum výzkumu Řež (CVR) dne 1. listopadu 2018 v prostorách ambasády prezentační seminář o aktuálních technologiích a možnostech spolupráce s japonskými partnery v oblasti bezpečného provozu jaderných elektráren, prevenci jaderných katastrof i o možnostech další spolupráce při odstraňování následků jaderné havárie v JE Fukushima Daiichi z r. 2011.

Na tento seminář přijelo z CVR prezentovat nejnovější poznatky a možnosti vzájemné spolupráce s japonskými partnery pět českých odborníků na oblast provozu malých reaktorů, ozařování a testování stavebních materiálů, materiálový výzkum, jadernou bezpečnost a také na oblast dekontaminace.

Semináře se zúčastnili zástupci japonských správních a regulatorních institucí, jako např. Energetické sekce Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu (METI), Japan Atomic Energy Agency (JAEA), NRA Japan (Nuclear Regulatory Authority) nebo JAIF (Japan Atomic Industrial Forum), vědecko-výzkumných pracovišť jako Central Research Institute of Electric Power Industry (CRIEPI), Tokyo Institute of Technology, Mitsubishi Research Institute nebo TEPCO Research Institute a také představitelé významných japonských firem z oblasti jaderné energetiky (Toshiba, Mitsubishi Heavy Industries, Hitachi, Shimizu, TEPCO nebo Technol).

Během prezentací i následného networkingu měli japonští hosté možnost seznámit se s aktuálními možnostmi spolupráce a společného výzkumu v této pro Japonsko velmi důležité a strategické oblasti, neboť Japonsko je země chudá na energetické zdroje a opětný rozvoj jaderné energetiky, utlumený po havárii ve Fukušimě r. 2011, skýtá jednu z mála reálných cest k větší energetické soběstačnosti. Aktuálně probíhající úspěšná spolupráce CVR s firmou Hitachi při odstraňování následků této jaderné havárie je výbornou referencí a jednoznačným důkazem, že CVR má v této oblasti Japonsku co nabídnout.

Seminář CVR v Tokiu byl zároveň další z důležitých akcí, pořádaných Velvyslanectvím ČR v Tokiu v rámci letošního marketingového projektu Roku českého businessu v Japonsku 2018.

Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Tokiu

Galerie


Seminář CVR v Tokiu