english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Tokio
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomenutí výročí 200 let od narození Gregora Johanna Mendla

Velvyslanectví ČR v Tokiu v průběhu roku spolupracovalo s místními partnery a Českým centrem Tokio na několika projektech, které sloužily k připomenutí důležitého výročí spojeného s osobou významného přírodovědce a zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendla, o kterém je i v Japonsku zvláště v odborných kruzích  povědomí

V Japonsku dlouhodobě působí na Tokijské univerzitě Japonská Mendelova společnost. Ta byla iniciátorem speciální letní výstavy k muzeu Suwako v prefektuře Nagano. Na úvod výstavy, kde byly k vidění různé exponáty spojené s Mendlovým životem a vědeckým dílem, byl uveden dopis velvyslanec Martina Tomča předsedovi společnosti prof. Šigejuki Kawanovi, ve kterém ocenil 38 let existence společnosti a její aktivitu spojenou s tímto významným českým vědcem.

Dne 13. září se uskutečnila v prostorách velvyslanectví ve spolupráci s Českým centrem Tokio přednáška Gregor Johann Mendel: Jednou mě pochopíte od profesora Jiřího Fajkuse ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC MU), kde je vedoucím Mendelova centra genomiky a proteomiky rostlin. Prof. Fajkus posluchače mj. překvapil, že Mendel je s Japonskem spojen příběhem záchrany "Mendelovy révy", kdy v r. 1913 navštívil Brno prof. Manabu Mijoši, který si odtud odvezl výhonek Mendelovy révy a zasadil jej v botanické zahradě Tokijské univerzity, kde réva roste dodnes. Odtud se také poté, co v Brně odumřela, po mnoha desetiletích navrátila zpět do Brna a obnovila se tam. Před samotnou přednáškou byl také promítnut krátký animovaný film Gregor Mendel a tajemství hrášku.

Připomenutí výročí symbolicky ukončilo záříjové vyhlášení vítězů esejistické soutěže na téma významu Gregora Johanna Mendla a genetiky, do které se přihlásilo 470 studentských prací, což jen potvrdilo zájem, kterému se otázky dědičnosti a genetiky v Japonsku těší. V rámci ocenění vítězů dostali také tři ocenění cenu Velvyslanectví ČR v Tokiu – diplom podepsaný velvyslancem s dárkem.