english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prof. Mařík vystoupil s přednáškou na prestižní konferenci Robot Revolution Initiative 2016 v Tokiu

Prof. Mařík, jeden z nevýznamnějších představitelů české robotiky a kybernetiky a ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, byl jedním z hlavních přednášejících na konferenci Robot Revolution Initiative, terá se konala v Tokiu dne 20. října. Navštívil rovněž japonské vládní instituce a špičkové japonské výrobce. Cesta prof. Maříka do Japonska byla připravena v úzké spolupráci s pražskou kanceláří agentury JETRO.

Prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc. Dr.h.c., je zakladatelem a ředitelem Českého Institutu Informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK), který je součástí Českého vysokého učení technického (ČVUT). ČVUT je jednou z největších a nejstarších technických univerzit v Evropě. Bylo založeno na základě dekretu císaře Josefa I. z 18. ledna 1707. ČVUT se v současné době skládá z osmi fakult (stavební, strojní, elektrotechnické, jaderné a fyzikálně-inženýrské, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství a informačních technologií) a navštěvuje ji 21 000 studentů. Pro akademický rok 2016/2017 univerzita nabízí svým studentům 119 studijních programů a 442 studijních oborů.

Cílem CIIRK je vytvořit vědecko-výzkumnou infrastrukturu a otevřené akademické prostředí, přitáhnout špičkové zahraniční i české vědce, doktorandy a další studenty a nabídnout jim atraktivní pracovní místa. CIIRK podepsal řadu dohod o spolupráci se špičkovými světovými firmami v oblasti robotiky a kybernetiky, jakými jsou např. Siemens, Rockwell, Eaton a další.

V Tokiu se prof. Mařík zúčastnil mezinárodní konference o robotice (Forum of the Robot Revolution Initiative 2016), na níž vystoupil jako jeden z hlavních přednášejících. Setkal se rovněž s představiteli Ministerstva průmyslu a obchodu a japonských vědeckých institucí – NEDO, AIST Tsukuba a Robot Revolution Initiative. Navštívil rovněž závod firmy Mitsubishi Elelctric v Nagoji. Vedle představení CIIRK a jeho zájmu o navázání vědecké spolupráce s japonskými partnery a firmami informoval prof. Mařík své partnery o chystané české robotické misi do Japonska, jež by se měla konat počátkem dubna 2017. Oblast robotiky a kybernetiky by se mohla stát první oblastí, v níž začne být naplňováno Memorandum o porozumění mezi Technologickou agenturou ČR (TAČR) a japonskou New Energy Development Organisation of Japan (NEDO), podepsané v červnu 2016.