english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Federico Beccari on Unsplash
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schválen vodíkový projekt pod českým vedením v rámci 8. výzvy EIG CONCERT Japan

Na přelomu roku byly oznámeny výsledky 8. společné výzvy v rámci Evropské zájmové skupiny pro spolupráci s Japonskem (EIG CONCERT Japan) na téma "Udržitelná vodíková technologie jako dostupná a čistá energie". Jedním ze šesti úspěšných návrhů byl také projekt pod vedením české vědkyně doc. Ludmily Kučerové. 

Cílem Evropské zájmové skupiny pro spolupráci s Japonskem  je posílení spolupráce mezi evropskými zeměmi a Japonskem ve vědeckotechnickém a inovačním výzkumu, řešení aktuálních společenských výzev a potřeb a podpora mezinárodní mnohostranné spolupráce ve výzkumu prostřednictvím plánování, vyhlašování a provádění společných výzev.  Výzvy pro řešení společných projektů mnohostranné spolupráce v rámci EIG CONCERT Japan jsou každoročně vyhlašovány na konkrétní témata.

Aktuální 8. výzva se při vyhlášení v roce 2021 zaměřila na oblast, která poutá rostoucí pozornost při globální snaze o dekarbonizaci společnosti a ekonomiky, a to rozvoj vodíkových technologií a jejich využití jako dostupné a čisté energie. V rámci výzvy bylo podáno celkem 32 projektových žádostí a ze 6 vybraných k financování je jeden projekt pod vedením doc. Ludmily Kučerové ze Západočeské univerzity v Plzni na téma "Enhancement of Hydrogen Storage Properties of AlTiVCr Light Weight High Entropy Alloys (HEA) by Ti3C2 - Mxene and Several Plastic Deformation (EHSAL)". Jejími spoluřešiteli jsou výzkumníci z Japonska a Slovenska. 

Výsledky výzvy jsou k nahlédnutí na webu EIG CONCERT Japan.