english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: České centrum v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Tokiu proběhlo Sympozium Karla Čapka k otázkám sociální robotiky a etiky umělé inteligence

Dne 21. listopadu 2021 proběhlo v prostorách muzea Miraikan v Tokiu česko-japonské vědecké sympozium na téma sociální robotiky a etiky umělé inteligence organizované Českým centrem v Tokiu ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Tokiu v rámci Roku české vědy, školství a inovací v Japonsku.
 

V prostorách muzea rozvíjejících se věd a inovací Miraikan se v neděli 21. listopadu 2021 uskutečnilo Sympozium Karla Čapka k otázkám sociální robotiky a etiky umělé inteligence, které symbolicky také připomnělo 100 let od premiéry divadelní hry R.U.R., kde poprvé zaznělo slovo robot.

Úvodním slovem sympozium zahájil pan Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat českého velvyslanectví. Ten zdůraznil, že technologický vývoj s sebou také nevyhnutelně nese otázky etické a právní povahy, kterými je nutné se zabývat. Připomenul také, že ČR i Japonsko již v současnosti spolupracují při vytváření společných standardů pro nejnovější technologie jako např. umělá inteligence.

Sympozium se skládalo z příspěvků českých a japonských vědců a následné panelové diskuze. Z České republiky prezentovali své myšlenky přednášející z Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice Akademie věd ČR - pan David Černý, Tomáš Hříbek a Jiří Wiedermann. Za japonskou stranu pak na sympoziu vystoupili pan Hiroshi Ishiguro a Fumio Shimpo.

V průběhu prezentací řečníků i následné diskuze byla vznesena celá řada otázek nad společností, ve které jsou roboti již zcela zahrnutí do každodenního života lidí, a to nejenom na pracovní úrovni. Jaké je v současné době vnímání a představa takové společnosti budoucnosti a jaký bude mít život s roboty dopad na lidskou společnost, byly hlavními tématy konference.

Galerie


Sympozium "Robot"