english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vícepremiér Karel Havlíček se účastnil ministerské konference k vodíkové energetice v Japonsku

Dne 4. října 2021 proběhla virtuální ministerská konference k vodíkové energetice organizovaná japonským Ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu a japonské výzkumné energetické agentury NEDO. Jednání proběhlo i za české účasti, kdy svůj videopříspěvek přednesl vicepremiér a ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček.

Ministerskou konferenci k vodíkové energetice každoročně od roku 2018 organizuje japonská strana s cílem propagace používání vodíku, budování vodíkové společnost a posílení vzájemné spolupráce mezi zapojenými státy v této oblasti. Japonsko patří mezi nejpokročilejší země, co se týče výzkumu vodíku a jeho uvádění do praxe jako energetického zdroje.

Vicepremiér a ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček ve svém příspěvku představil českou vodíkovou strategii přijatou vládou v tomto roce a připomněl, že Evropská unie i Japonsko se zavázaly k ambiciózním dekarbonizačním cílům, k jejichž naplnění by měl právě vodík jako čistý zdroj významně přispět. V závěru svého vystoupení zdůraznil potřebu mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji vodíkových technologií.

Vicepremiér Karel Havlíček

Vicepremiér Karel Havlíček

Kromě politické diskuze měla konference také svoji průmyslovou část se zástupci velkých energetických společností místních samospráv. Ta se skládala ze čtyř diskuzních bloků zaměřených na vodíkové dodavatelské řetězce, vodíková údolí, modulové palivové články a vodní elektrolýzu. 

 

Vysoké zastoupení ČR na konferenci také skvěle zapadlo do Roku české vědy, školství a inovací, které vyhlásilo Velvyslanectví ČR v Tokiu pro rok 2021.

Rok české vědy, školství a inovací