english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Webinář k jaderné energetice v ČR a Japonsku

Dne 21. září 2021 se uskutečnil webinář k jaderné energetice v ČR a Japonsku ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Tokiu, Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Centra výzkumu Řež na české straně a Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) a Centra pro mezinárodní spolupráci Japonského atomového průmyslového fóra (JICC) na japonské straně. Akce byla příležitostí pro seznámení se s jadernou energetickou politikou obou zemí i pro sdílení zkušeností s provozem jaderných elektráren.

V úvodu webináře všechny účastníky přivítal vedle japonského velvyslance v ČR Hideo Suzukiko také ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Tokiu Ondřej Svoboda, který zastoupil velvyslance ČR v Japonsku Martina Tomča a který mj. připomněl, že ČR a Japonsko patří do elitního klubu zemí, které disponují know-how, technologiemi i nezbytnou infrastrukturou pro rozvoj a výzkum jaderné energie, přičemž tento webinář by měl sloužit jako impulz pro posílení vzájemné spolupráce v této oblasti.

Následovali příspěvky zástupců METI a MPO, kteří představili současné přístupy k jaderné energetice japonské i české vlády. Diskutovány byly nejen inovativní řešení jako vývoj malých modulárních reaktorů, ale také plány na dostavbu JE Dukovany. Další dva řečníci se věnovali aktuálnímu stavu jaderných elektráren v obou zemích. Poslední česko-japonská dvojice expertů diskutovala zkušenosti z fukušimské jaderné havárie, která vypukla po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami v roce 2011.

Budoucí zvažované kroky k posílení česko-japonské spolupráce v této oblasti zahrnují návštěvu zástupců JICC v ČR do konce roku a delegaci českých expertů do Japonska v roce 2022. Akce, která se uskutečnila v rámci Roku české vědy, školství a inovací v Japonsku, se také účastnili zástupci českých univerzit a výzkumných institucí a Velvyslanectví ČR v Tokiu je připraveno podpořit vědecko-výzkumnou spolupráci v jaderné energetice.

 

Rok české vědy, školství a inovací

Galerie


JICC CVR Webinar 210921