english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví České republiky v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování - Japonsko

V souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 uvádíme základní informace o možnostech cestování a pobytu z/do Japonska.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Dne 23. dubna 2020 schválila Vláda České republiky usnesení č. 443, kterým se mění podmínky vstupu a opuštění České republiky, s účinností od 27. 4. 2020.

Základní informace lze nalézt na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky a Ministerstva zahraničních věcí.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Dne 25. 5. 2020 byl seznam států, z nichž je zakázáno cestovat do Japonska, rozšířen o dalších 11 zemí (např. Argentina, Indie, Bangladéš a Jižní Afrika). V současné době se zákaz vztahuje na 111 zemí světa, včetně ČR. Výjimky platí pro cizince s trvalým či dlouhodobým pobytem v Japonsku a manžele a děti japonských občanů, kteří z Japonska vycestovali před datem, kdy konkrétní země byla přidána na tento seznam. Ad hoc japonské úřady posuzují mimořádné případy, např. z humanitárních důvodů.

Dne 25. 5. 2020 vláda oznámila, že do 30. 6. 2020 prodlužuje opatření, na jejichž základě byla zrušena platnost již udělených víz občanům Schengenského prostoru (tedy i občanům ČR) a pozastavena platnost dohod o bezvízovém styku. Všechny osoby přijíždějící ze zahraničí, na něž se nevztahuje úplný zákaz vstupu na japonské území, musejí po příletu na 14 dní do karantény a nesmějí používat veřejnou dopravu. Ti, kteří navštívili v předchozích 14 dnech jednu ze 111 zemí uvedených na seznamu států se zákazem vstupu či přes ni tranzitovali, se musejí po příletu podrobit testu PCR.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní plošná omezení k vstupu do Japonska, doporučujeme případné cestování s využitím výjimek před cestou vždy ověřit na Velvyslanectví Japonska v Praze.

Při tranzitu nelze opustit tranzitní prostor, což komplikuje především přesuny mezi mezinárodními tokijskými letišti Narita a Haneda či mezi terminály letiště Narita. Tzv. „shore pass“, jimiž japonská strana řeší obdobné případy, je vystavován na ad hoc bázi a nelze tudíž garantovat, že bude vždy vydán (jsou známy pozitivní i negativní případy). Případný tranzit přes Tokio je tedy nutno realizovat v rámci jednoho dne bez přejezdů mezi terminály či letišti.  


3. DOPRAVA:

V rámci nabízených možností komerčních letů lze využít např. KLM (dvakrát týdně přes Amsterdam do Prahy), a dále Qatar Airways na trase Tokio – Doha – Vídeň/Frankfurt, s podmínkou následného neprodleného přesunu do ČR. Z ostatních leteckých společností British Airways/JAL, Air France a Lufthansa. 

4. OPATŘENÍ: 

Všechny osoby přijíždějící ze zahraničí, na něž se nevztahuje úplný zákaz vstupu na japonské území (viz výše), musejí po příletu na 14 dní do karantény a nesmějí používat veřejnou dopravu. Ti, kteří navštívili v předchozích 14 dnech jednu ze 111 zemí uvedených na seznamu států se zákazem vstupu či přes ni tranzitovali, se musejí po příletu podrobit testu PCR.

Dne 25. 5. 2020 japonská vláda odvolala stav nouze i ve zbývajících japonských prefekturách (Tokio, Saitama, Čiba, Kanagawa a Hokkaidó). Zrušení stavu nouze na celém území Japonska bylo podmiňováno splněním tří kritérií - poklesem počtu potvrzených onemocnění v jednotlivých prefekturách pod kritickou hranici 0,5 případu na 100.000 obyvatel, zajištěním adekvátní připravenosti zdravotnických zařízení přijímat pacienty a zavedením systému, umožňujícího zpětný monitoring přenosu nákazy. V celé zemi se začínají pomalu otevírat obchody a plnit prostředky hromadné dopravy - obsazenost se zatím pohybuje mezi 40-70% normálu. Premiér Abe nadále vyzývá k opatrnosti při uvolňování opatření a ke zodpovědnému chování, tzv. novému životnímu stylu (dodržování vzájemných odstupů, nošení roušek, přednost kontaktům „na dálku“). Vláda bude situaci vyhodnocovat každé tři týdny.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Relevantní informace je možné nalézt např. i na následujících  webových stránkách: 

Ministerstva zahraničních věcí Japonska

Velvyslanectví Japonska v Praze

Úřadu japonského premiéra

Ministerstva spravedlnosti Japonska

Japonského imigračního úřadu