english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Konzulární a vízové informace
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Japonska a návratu do ČR

Pro vstup do Japonska platí v současnosti vízová povinnost. Víza jsou udělována studentům, osobám cestujícím za prací a rodinným příslušníkům japonských občanů a rezidentů. Od 10. června je umožněn vstup organizovaným turistickým skupinám z modrých (bezpečných) zemí. Dle aktuálního systému vstupních opatření patří ČR do skupiny modrých zemí, které mají výrazně rozvolněné podmínky vstupu (detaily v článku).

VSTUP NA ÚZEMÍ JAPONSKA

V reakci na pandemii Covid-19 pozastavilo Japonsko ve vztahu k občanům ČR dohodu o bezvízovém styku. K cestě do Japonska je tedy nutné získat vízum na Velvyslanectví Japonska v Praze. 

Víza jsou udělována:

1) studentům a osobám cestujícím za prací (garanti žadatelů - japonské subjekty - musí podat žádost na japonské ministerstvo zdravotnictví, které žádost posoudí a rozhodne).

2) rodinným příslušníkům japonských občanů a rezidentů.

3) od 10. června 2022 je umožněn vstup organizovaným turistickým skupinám z modrých (bezpečných) zemí (při zachování vízové povinnosti).

Od 1. června 2022 platí nový systém vstupních opatření, který dělí země do modré, žluté a červené skupiny. ČR byla zařazena do nejbezpečnější - modré skupiny. Cestující z ČR - bez ohledu na to, zda jsou očkování, či nikoli - proto nemusí po příletu do Japonska podstoupit PCR test ani domácí karanténu.

Cestující z ČR mohou využívat MHD ihned po příletu bez omezení.

Dále je však nutné před odletem z ČR podstoupit PCR test (negativní výsledek nemůže být při odletu starší než 72 hodin). Pro výsledek PCR  testu je stanoven předepsaný formulář. Dále je nutné vyplnit příjezdový formulář a podepsat slib ("written pledge") o dodržování ochranných opatření. Po příletu platí povinnost si nainstalovat do chytrého mobilu aplikaci umožňující monitoring pohybu a zdravotního stavu cestovatele.

Vzhledem k rychle se měnícím pravidlům pro vstup do Japonska doporučujeme před cestou kontaktovat Velvyslanectví Japonska v Praze a informovat se o aktuální situaci.


OČKOVANÉ OSOBY

Očkované osoby musí při odletu předložit negativní výsledek PCR testu stejně jako neočkované osoby.


TESTOVANÉ OSOBY

Vízová povinnost pro vstup na území Japonska (stejně jako všechna ostatní pravidla) platí i pro osoby s negativním PCR/antigenním testem.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Vízová povinnost pro vstup na území Japonska (stejně jako všechna ostatní pravidla) platí i pro osoby s prodělaným Covidem.


DĚTI

Pro děti platí v principu stejné podmínky jako pro dospělé.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Příjezdový formulář je dostupný zde. Japonská strana doporučuje stáhnout si formulář do chytrého mobilu ve formě aplikace (QR kód je poskytnut zároveň s vydaným vízem) a vyplnit off-line v průběhu letu. Vygenerovaný QR kód se předloží k načtení po příletu do Japonska.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Žádná plošná omezení v tuto chvíli v Japonsku nejsou uplatňována.

Obyvatelé celého Japonska jsou vyzýváni k dodržování základních protiepidemických opatření - nošení roušek, dezinfekce rukou a dodržování social distancing. Dále trvá preference online komunikace.

Tokijský magistrát zřizuje několik infolinek v angličtině (a dalších jazycích), kde je možné získat více informací o aktuální covidové situaci v Japonsku i odbornou pomoc v případě zdravotních potíží. Podrobnosti dostupné zde.

Další informace tokijského magistrátu k situaci v hlavním městě (v angličtině) dostupné zde. Aktuální statistiky zde.

V příloze je možné nalézt doporučení tokijského magistrátu z 18. srpna 2022.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě pozitivního testu na Covid ohlásí testující lékař nález místně příslušné hygienické stanici (保健所). Ta, v závislosti na individuálním průběhu nemoci pozitivní osoby, nařídí nemocnému buď domácí karanténu, karanténu v hotelu (hrazenou vládou), či hospitalizaci v nemocnici.


TRANZIT

Při tranzitu nelze opustit tranzitní prostor, což komplikuje především přesuny mezi mezinárodními tokijskými letišti Narita a Haneda či mezi terminály letiště Narita. Případný tranzit přes Tokio je tedy nutno realizovat v rámci jednoho dne bez přejezdů mezi terminály či letišti. Při tranzitu v Tokiu doporučujeme cestovatelům informovat se u své aerolinky o průběhu přestupu (ujistit se, že při čekání na letišti není nutné opustit tranzitní prostor - například při vyzvedávání zavazadel).

Cestovatelům doporučujeme si ověřit podmínky vstupu do cílových zemí. V případě odmítnutí vstupu je nutné se vrátit do země odletu.


UŽITEČNÉ ODKAZY

Další relevantní informace je možné nalézt mj. na následujících webových stránkách: 

Velvyslanectví Japonska v Praze

Ministerstvo zahraničních věcí Japonska

Úřad předsedy vlády Japonska

Japonský imigrační úřad 


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky

 

Více informací pro cizince cestující do ČR zde

Více o možnosti vystavení očkovacího certifikátu EU COVID pro držitele japonských očkovacích průkazů zde.

přílohy

Doporučení tokijského magistrátu - 18. srpna 2022 848 KB PDF (Acrobat dokument) 19.8.2022