english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Konzulární a vízové informace
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Japonska a návratu do ČR

Dne 29. 11. 2021 obnovila japonská vláda úplný zákaz vstupu cizinců na území Japonska. Zákaz je platný od 1. 12. 2021. Vstup na území je umožněn pouze japonským občanům a stávajícím rezidentům.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ JAPONSKA

V reakci na pandemii Covid-19 pozastavilo Japonsko ve vztahu k občanům ČR dohodu o bezvízovém styku. K cestě do Japonska je tedy nutné získat vízum na Velvyslanectví Japonska v Praze. 

Vzhledem k šíření nové koronavirové mutace omikron obnovila japonská vláda dne 29. 11. 2021 úplný zákaz vstupu cizinců na území Japonska. Zákaz je platný od 1. 12. 2021 a vztahuje se na cizince ze všech zemí světa.

Návrat je umožněn pouze japonským občanům a stávajícím rezidentům. Při příletu se musí prokázat negativním výsledkem PCR testu (ne starším než 72 hodin před odletem; s účinností od 20. 4. 2021 je stanoven předepsaný formulář), vyplněným příjezdovým formulářem a podepsaným slibem ("written pledge") o dodržování ochranných opatření. Po příletu platí povinnost nainstalovat do chytrého mobilu aplikaci umožňující monitoring pohybu a zdravotního stavu cestovatele.

Při návratu do Japonska z ČR platí povinnost absolvovat 3denní karanténu v určeném vládním zařízení.  Po třech dnech v tomto zařízení absolvuje cestovatel další PCR test. V případě negativního výsledku následuje povinná 7denní karanténa v trvalém místě pobytu cestovatele (celkem tedy 10 dní; *zkrácení ze 14 dní platné od 15. 1. 2022). Během této doby platí přísný zákaz užívání městské hromadné dopravy.


OČKOVANÉ OSOBY

Zákaz vstupu na území Japonska (stejně jako všechna ostatní pravidla) platí i pro očkované osoby (bez ohledu na počet absolvovaných dávek). Přístup ke službám na území Japonska (restaurace, bary apod.) v současnosti není plošně podmíněn očkováním. Výjimku tvoří Tokio, kde musí být v restauracích od 11. 1. 2022 vyžadovány očkovací certifikáty, pokud spolu u jednoho stolu sedí skupina pěti a více osob. O japonský digitální certifikát potvrzující očkování proti Covid-19 je možné nově zažádat od 20. prosince 2021.

Očkovaní rezidenti musí při příjezdu předložit vyplněný příjezdový formulář a negativní výsledek PCR testu stejně jako neočkované osoby.


TESTOVANÉ OSOBY

Zákaz vstupu na území Japonska (stejně jako všechna ostatní pravidla) platí i pro osoby s negativním PCR/antigenním testem.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Zákaz vstupu na území Japonska (stejně jako všechna ostatní pravidla) platí i pro osoby s prodělaným Covidem.


DĚTI

Pro děti platí stejné podmínky jako pro dospělé (včetně povinného pobytu v karanténě, kde s mohou být s dětmi rodiče).


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Příjezdový formulář je dostupný zde. Japonská strana doporučuje stáhnout si formulář do chytrého mobilu ve formě aplikace (QR kód je poskytnut zároveň s vydaným vízem) a vyplnit off-line v průběhu letu. Vygenerovaný QR kód se předloží k načtení po příletu do Japonska.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Žádná plošná omezení v tuto chvíli v Japonsku nejsou uplatňována. Existují však územně specifická dílčí opatření.

V reakci na rychlý nárůst počtu nakažených vyhlásila japonská vláda s platností od neděle 9. 1. 2022 tzv. kvazi-nouzový stav v prefektuře Okinawa a v částech prefektur Yamaguchi a Hiroshima,  kde se (na vojenských základnách US) vyskytly clustery nové mutace omikron. Trvat by měl, dle současných informací, do 31. 1. 2022. Kvazi-nouzový stav umožní místním vládám zpřísnit epidemiologická opatření, mj. omezit otevírací dobu restaurací a barů (nejčastěji do 20:00 či 21:00). V příslušných částech prefektur Yamaguchi a Hiroshima bude nově platit zákaz podávání alkoholu.

V Tokiu platí od 11. 1. 2022 povinnost předložit očkovací certifikát v restauraci, pokud u jednoho stolu sedí skupina pěti a více osob.

Obyvatelé celého Japonska jsou vyzýváni k dodržování základních protiepidemických opatření - nošení roušek, dezinfekce rukou a dodržování social distancing. Dále trvá preference online komunikace.

Tokijský magistrát zřizuje několik infolinek v angličtině (a dalších jazycích), kde je možné získat více informací o aktuální covidové situaci v Japonsku i odbornou pomoc v případě zdravotních potíží. Podrobnosti dostupné zde.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě pozitivního testu na Covid ohlásí testující lékař nález místně příslušné hygienické stanici (保健所). Ta, v závislosti na individuálním průběhu nemoci pozitivní osoby, nařídí nemocnému buď domácí karanténu, karanténu v hotelu (hrazenou vládou), či hospitalizaci v nemocnici.


TRANZIT

Při (případném) tranzitu nelze opustit tranzitní prostor, což komplikuje především přesuny mezi mezinárodními tokijskými letišti Narita a Haneda či mezi terminály letiště Narita. Případný tranzit přes Tokio je tedy nutno realizovat v rámci jednoho dne bez přejezdů mezi terminály či letišti. Cestovatelům doporučujeme si ověřit podmínky vstupu do cílových zemí. V případě odmítnutí vstupu je nutné se vrátit do země odletu.


UŽITEČNÉ ODKAZY

Další relevantní informace je možné nalézt mj. na následujících webových stránkách: 

Velvyslanectví Japonska v Praze

Ministerstvo zahraničních věcí Japonska

Úřad předsedy vlády Japonska

Japonský imigrační úřad


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky

​Pro držitelé japonských očkovacích průkazů: Od 20. prosince 2021 Česká republika plně uznává japonské certifikáty o očkování proti Covid-19. Uznání se vztahuje na nové digitální (dálkově ověřitelné) certifikáty i na předchozí tištěné certifikáty. Jejich držitelé jsou nyní považováni za plně očkované osoby.

 

Více informací pro cizince cestující do ČR zde.

Více o možnosti vystavení očkovacího certifikátu EU COVID pro držitele japonských očkovacích průkazů zde.