english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování - Japonsko

V souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 uvádíme základní informace o možnostech cestování a pobytu z/do Japonska.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY A NÁVRAT NA ÚZEMÍ ČR:

Na základě Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, je s účinností od 5. 2. 2021 Japonsko nově zařazeno do kategorie zemí tzv. tmavě červených - vysoce rizikových, na cesty z nichž se budou aplikovat nejpřísnější epidemiologická opatření. Aktuální podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření jsou upravena ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví ze dne 14. února 2020.

Vstup se zemí tzv. tmavě červených - vysoce rizikových, tj. tedy i Japonska, znamená především povinné předložení prvního negativního RT-PCR testu ne staršího než 72 hodin před započetím cesty a následně druhého PCR testu provedeného v ČR nejdříve pátý den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Před cestou je zároveň povinnost vyplnit elektronický Příjezdový formulář, jehož vyplnění bude společně s testem RT-PCR při vstupu do ČR kontrolováno.

V příloze je uveden příkladný seznam nemocničních zařízení, kde lze RT-PCR  test v Japonsku získat.

V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 28. ledna 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, kterým se dále zpřísňují podmínky volného pohybu na území ČR, upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přináší na webových stránkách MZV ČR.

Další aktuální informace lze nalézt na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

V reakci na výskyt nového kmene koronaviru COVID-19 ve Velké Británii a v dalších zemích světa Japonsko zavedlo nová restriktivní opatření ke vstupu do země. S účinností od 0:00 hod. dne 28. prosince 2020 (japonského času) do 7. 3. 2021 nebude do Japonska umožněn vstup osobám ze všech zemí a regionů světa. Opatření se nebude týkat osob, jež jsou držiteli platných japonských pobytových oprávnění.

Pro všechny osoby s oprávněním vstupu na území Japonska platí povinnost předložení negativního testu PCR, ne staršího než 72 hodin, při nástupu do letadla a podrobení se dalšímu testu PCR po příletu. Při příletu je nutno rovněž vyplnit zdravotní dotazník. Osoby se dále podrobí 14 denní karanténě. I nadále platí pro tyto osoby nemožnost využívat k přesunům prostředky MHD, včetně vozidel taxislužby.

Dne 20. 1. 2021 byla Česká republika přidána na seznam zemí, v nichž byl potvrzen domácí přenos nového kmene koronaviru.

Aktuální informace jsou uvedeny na stránkách Ministerstva zahraničních věcí Japonska.

Pro úplnost upozorňujeme, že je stále v platnosti pozastavení dohod o bezvízovém styku.

Při (případném) tranzitu nelze opustit tranzitní prostor, což komplikuje především přesuny mezi mezinárodními tokijskými letišti Narita a Haneda či mezi terminály letiště Narita. Tzv. „shore pass“, jimiž japonská strana řeší obdobné případy, je vystavován na ad hoc bázi a nelze tudíž garantovat, že bude vždy vydán (jsou známy pozitivní i negativní případy). Případný tranzit přes Tokio je tedy nutno realizovat v rámci jednoho dne bez přejezdů mezi terminály či letišti.  

Vzhledem k výše uvedenému doporučujeme ohledně případného cestování do Japonska konzultovat situaci se vstupem s Velvyslanectvím Japonska v Praze.

 

3. DOPRAVA:

V rámci nabízených možností komerčních letů lze využít např. lety se společnostmi ANA /Lufthansa a Finnair.

 

4. OPATŘENÍ: 

Dne 2. 2. 2021 Japonsko prodloužilo vyhlášení nouzového stavu pro deset japonských prefektur - Tokio, Saitama, Čiba, Kanagawa, Ósaka, Kjóto, Hjógo, Aiči, Gifu a Fukuoka na další jeden měsíc. Jedná se o reakci na zvyšující se počty případů pozitivně testovaných osob na COVID-19.

Nouzový stav znamená požadavek na omezení pohybu, zvláště po 20:00. Zavírací doba restaurací, zábavných center a obchodních domů je stanovena  na 20:00, alkoholické nápoje mohou být servírovány do 19:00. Školy a školská zařízení zůstávají otevřeny. Firmy jsou motivovány, aby snížily počet zaměstnanců fyzicky přítomných na pracovištích o 70% a upřednostňovaly práci z domova. Konání akcí je omezeno na maximálně polovinu kapacity sálů s limitem 5.000 osob. Nadále jsou doporučována hygienická opatření - nošení roušek, desinfekce rukou a dodržování social distancing.

S účinností od 14. 1. 2021 nedodržení karanténních opatření u cizinců může vést až k revizi jejich rezidenčního titulu a k deportaci !

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Relevantní informace je možné nalézt např. i na následujících  webových stránkách: 

Ministerstva zahraničních věcí Japonska

Velvyslanectví Japonska v Praze

Úřadu japonského premiéra

Ministerstva spravedlnosti Japonska

Japonského imigračního úřadu

 

přílohy

Seznam nemocnic, kde lze získat RT-PCR test 12 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 5.2.2021