english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví České republiky v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Japonsko zavádí další omezení k vstupu do země pro cizince, a to s účinností od 0:00 dne 3. 4. 2020 (japonského času), zahrnující i zákaz vstupu z České republiky

Japonsko k již dříve vyhlášeným omezením vstupu do země nyní stanoví zákaz vstupu pro všechny cizince, kteří v posledních 14 dnech pobývali v některé z níže uvedených zemích.

Jedná se o tyto evropské země (příkladný výčet): 

Albánie, Andora, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Holandsko, Irsko, Island, Itálie, Kosovo, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta,  Moldavsko, Monako, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Severní Makedonie, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Švýcarsko, Švédsko, Španělsko, Vatikán a Velká Británie. 

A i další země (příkladný výčet):

Arménie, Austrálie, Bahrajn, Bolívie, Brazílie, Brunej, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Egypt, Ekvádor, Filipíny, Chile, Izrael, Indonésie, Jižní Korea, Malajsie, Maroko, Mauritius, Nový Zéland, Kanada, Panama, Pobřeží Slonoviny, Singapur, Spojené státy americké, Taiwan, Thajsko, Turecko a Vietnam.

Pro úplnost sdělujeme, že jsou stále v platnosti dříve vyhlášená omezení ke vstupu do země pro cizince, kteří pobývali v některých oblastech Číny, Jižní Koreje a Íránu. 

Dne 27. 4. 2020 japonská vláda rozhodla prodloužit platnost opatření omezujících vstup do země až do konce května s možností dalšího prodloužení a rozšířila seznam zemí, na něž se opatření vztahují, na 87 (nově zahrnuty např. Rusko, Ukrajina, Bělorusko a Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt, Katar, Omán). 

Z uvedeného zákazu vstupu do země jsou stanoveny výjimky vztahující se na osoby, které vycestovaly z Japonska s využitím tzv. re-entry permit před datem 2. 4. 2020 a jsou držiteli trvalých či dlouhodobých pobytových oprávnění nebo oprávnění k pobytu z titulu manželka či dítě japonského občana. V případě, že tyto osoby opustí území Japonska po datu 3. 4. 2020, nebude jim však povolen vstup zpátky na území Japonska.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní plošné omezení k vstupu do Japonska, doporučujeme případné cestování s využitím výjimek před cestou vždy ověřit na Velvyslanectví Japonska v Praze.

Informace, včetně úplného výčtu zemí, jichž se zákaz k vstupu týká, a i další omezení k vstupu (karanténní opatření),  lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí Japonska, na nichž si doporučujeme před cestou ověřit aktuální stav omezení ke vstupu do Japonska.