english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak si opatřit japonský řidičský průkaz

Jak si opatřit japonský řidičský průkaz výměnou za český

Vlastníte-li platný řidičský průkaz ČR a pobýváte-li v Japonsku dlouhodobě, máte možnost si při splnění určených podmínek zažádat o výměnu za japonský řidičský průkaz. Této proceduře se říká "gaimen kirikae". Pro vyřízení budete potřebovat:

 

1 ) platný cestovní pas, ze kterého vyplývá, že jste po vydání řidičského průkazu pobýval/a alespoň 3 měsíce na území ČR. Pokud tuto skutečnost nelze z pasu prokázat, výměna Vám může být odmítnuta.

2 ) platný řidičský průkaz ČR

3 ) ověřený překlad řidičského průkazu, ten Vám vyhotoví místní pobočka Japan Automobile Federation ( cca. 3.000 JPY ) nebo velvyslanectví ( viz. kapitola "Jak a kde získat ověřený překlad" ).

4 ) registrační karta cizince "zairjú kádo" + rezidenční karta "džúminhjó", kde je uvedena státní příslušnost (= ČR)

5 ) nevratný poplatek za podání přihlášky 4.600 JPY (pokud jde o střední třídu vozidla)

7 ) 1 fotografie o rozměru 3 x 2,4 cm

 

Postup bude následovný:

1 ) Nejprve je nutné si zjistit sídlo svého místně příslušného "Driving Licence Center" neboli "unten menkjo sentá", například pomocí www.menkyo.car-u.co.jp/zenkoku.html a ověřit si aktuální úřední hodiny. Např. v Tokiu lze zavolat na centrum ve Fučú (042-362-3591) nebo Samezu (03-3474-1374), příslušnost závisí na místě bydliště.

2 ) V centru předložíte pas, řidičský průkaz s překladem a registrační kartu cizince. Pracovník centra Vám sdělí, zda si můžete zažádat o výměnu.

3 ) Pokud je Vám výměna umožněna, podáte přihlášku, fotografii, zaplatíte poplatek a budete vyzváni k prohlídce zraku.

4 ) Pokud test zraku úspěšně dokončíte, bude Vám vydán japonský řidičský průkaz.