english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vydávání náhradních cestovních dokladů

Vydání náhradního cestovního dokladu v případě pozbytí cestovního pasu.

Občan, který během svého pobytu v Japonsku ztratí nebo jiným způsobem přijde o svůj cestovní pas může zažádat o vydání náhradního cestovního dokladu - tzv. cestovního průkazu. Vydání náhradního cestovního dokladu může být v závislosti na okolnostech uskutečněno již v řádu několika hodin, tak aby občan mohl ze země včas vycestovat. Pro rychlé vyřízení je zapotřebí, aby byl občan schopen předložit co nejvíce požadovaných náležitostí.

Postup

1. Spojte se s velvyslanectvím a domluvte si schůzku

2. S sebou si přineste 2 fotografie pasového formátu, jakýkoli doklad totožnosti, který Vám zůstal (nejlépe OP), případně fotokopie cestovního pasu nebo jiných dokladů. Pokud nemáte vůbec žádné doklady, přiveďte s sebou na velvyslanectví svědka - občana ČR (musí si přinést svůj cestovní pas), který by Vaši totožnost mohl potvrdit.

Velmi důležité je, abyste si na pobočce policie nezapomněli nechat vystavit potvrzení o přijetí oznámení o ztrátě cestovního pasu, tzv. funšicu-todoke-džuri-šómeišo, které musíte na velvyslanectví rovněž předložit.

3. I v případě, že občan ČR nepředloží žádnou z výše uvedených náležitostí, lze jeho situaci vyřešit, avšak doba vyřízení se prodlužuje. Čím více náležitostí je tedy občan schopen velvyslanectví dodat, tím menší je riziko, že bude muset např. odložit odlet z Japonska.

4. Vydání náhradního cestovního dokladu je zpoplatněno ekvivalentem částky 400 Kč v japonských jenech (dle aktuálního kurzu - přesná částka uvedena v platném ceníku).