english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance prefektur Aomori a Iwate k završení projektu „Fukušima 10“

Velvyslanec České republiky v Japonsku navštívit ve dnech od 20. do 22. října 2021 prefektury Aomori a Iwate, v rámci probíhajícího projektu „Fukušima 10“, který se tímto završil. Při své návštěvě se setkal s jejich představiteli a zahájil putovní panelovou výstavu k 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem.
 

Velvyslanec České republiky v Japonsku, pan Martin Tomčo, navštívil v rámci projektu „Fukušima 10“ prefektury Aomori a Iwate. Tento projekt připomíná tragické události, jež postihly tuto oblast před deseti lety. Česká republika tehdy nabídla pomoc a realizovala ozdravné pobyty pro japonské děti postižené velkým zemětřesením v Tohoku. Celkově se jednalo o tři skupiny dětí, které přicestovaly do České republiky, z města Namie (prefektura Fukušima), měst Ofunato a Rikuzentakata (prefektura Iwate) a města Hačinohe (prefektura Aomori).

Velvyslanec se nejprve ve městě Hačinohe setkal s panem Makoto Kobajašim, starostou města Hačinohe, a slavnostně zahájil panelovou putovní výstavu k 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem. Toto výročí jsme slavili v loňském roce, ale s ohledem na pandemii koronaviru pokračuje v jeho rámci putování panelové výstavy připravené k tomuto výročí i letos. Výstava již zavítala do celkem dvaceti japonských prefektur.

V prefektuře Aomori, se velvyslanec dále setkal s panem Tadamori Óšimou, předsedou Dolní komory japonského Parlamentu a čestným předsedou přípravného výboru k oslavám 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem. Poté se i realizovalo setkání s paní Eri Kiribuči, vyslankyní 100. výročí navázání diplomatických vztahů s Japonskem, které se také putovní panelová výstava věnuje. Paní Kiribuči je známá japonská hokejistka, která neváhala a strávila několik let v České republice, aby se zde mohla věnovat svému oblíbenému sportu – hokeji.

Velvyslanec dále v Hačinohe navštívil muzeum umění Hachinohe Art Museum, které se znovu otevře 3. listopadu 2021. Znovuotevření muzea je veřejností napjatě očekáváno a vedení muzea se těší na možnost nabízet místo, kde se lidé mohou seznámit s uměním i přes kreativní workshopy.    

Hačinohe je také spojováno se zimním obdobím díky místům, které se věnují zimním aktivitám, proto je mu někdy přezdíváno „Ice City“ („ledové město“). Delegace velvyslanectví si tak nenechala ujít příležitost zavítat na stadion FLAT HACHINOHE, kde měl velvyslanec možnost sledovat trénink hokejových dorostenců za doprovodu ředitele hokejového klubu „Free Blades“ pana Chrise Wakabayashiho. Hokej je pro Hačinohe dalším pojítkem s Českou republikou, v r. 2019 se i tým dorostenců klubu SPARTA zúčastnil zápasů Pee Wee International Ice Hockey Hachinohe Tournament.

Velvyslanec pokračoval v Hačinohe setkáním s prezidentem Daily Tohoku Shimbun panem Kiyoshi Arasem. S touto mediální společností pokračuje úspěšná spolupráce, např. český pohár Kinue Hitomi Award, který tradičně předává velvyslanec České republiky při každoročním maratonu, který se koná v květnu.      

Na závěr své cesty velvyslanec navštívil město Morioka, v prefektuře Iwate, a učinil zdvořilostí návštěvu u guvernéra prefektury Iwate, pana Takuya Tasso, se kterým jednal o budoucí spolupráci mezi prefekturou a Českou republikou. V prefektuře Iwate, velvyslanec ještě zavítal do měst Ofunato a Rikuzentakata, která byla součástí projektu “Fukušima 10”, a jeho cesta tak symbolicky tento projekt završila.

Galerie


Návštěva prefektur Aomori a Iwate