english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Tokiu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy 103. výročí založení Československa

Dne 27. října 2021 velvyslanec České republiky v Japonsku společně s předními japonskými historiky uctili památku padlých československých legionářů na hřbitově ve Fučú.

 

V předvečer 103. výročí založení samostatného československého státu si velvyslanectví České republiky v Japonsku připomnělo tuto významnou událost položením věnců k památníku československých legionářů ve Fučú, které se nachází na předměstí Tokia. Z důvodu přetrvávající pandemie koronaviru nemohla být uskutečněna tradiční státní recepce k oslavě tohoto významného dne.
Slavnostního aktu se zúčastnil velvyslanec České republiky v Japonsku pan Martin Tomčo v doprovodu paní profesorky na Tokijské univerzitě cizích jazyků paní Daniely Ryugo, nedávno oceněné cenou ministra zahraničních věcí České republiky Gratias agit, a skupiny předních japonských historiků - pana Nagaya, pana Shinohary a pana Fukudy, kteří se specializují na meziválečné dějiny Československa. Pomník připomíná pětici československých legionářů, kteří zahynuli v japonských nemocnicích nebo na lodi při návratu do vznikajícího Československa v letech 1918 a 1919. Českoslovenští legionáři, kteří v Rusku bojovali proti bolševikům a kteří se po úspěšných bojích vraceli zpět do vlasti, byli v Japonsku vřele přijati a zranění legionáři ošetřeni. Autorem pomníku je akademický malíř Pavel Holý z Vojenského historického ústavu České republiky.

Hřbitov ve Fučú

Hřbitov ve Fučú

Položení věnců k památníku československých legionářů ve Fučú.

Položení věnců k památníku československých legionářů ve Fučú.