english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika oficiálně předložila nominaci svého kandidáta na pozici generálního tajemníka OECD

V úterý 1. září Česká republika oficiálně předložila nominaci svého kandidáta, pana Vladimíra Dlouhého, na pozici generálního tajemníka Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
 

Nový generální tajemník vystřídá ve funkci pana José Ángela Gurríu z Mexika, který stál v čele organizace nepřetržitě po tři volební období od r. 2006. Výběrové řízení bude ukončeno v březnu 2021 a jeho vítěz organizaci převezme v červnu téhož roku.

Pan Dlouhý je respektovaným ekonomem, který působil ve funkcích místopředsedy vlády, ministra hospodářství a ministra průmyslu a obchodu. Byl jedním z členů úzkého týmu, který měl na starosti zavedení fundamentálních sociálních a ekonomických reforem, jež transformovaly  Českou republiku z centrálně plánované ekonomiky na rozvinutou tržní ekonomiku.

Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý

V současné době působí ve funkci prezidenta České hospodářské komory a vice-prezidenta EUROCHAMBERS, asociace evropských obchodních a průmyslových komor, která reprezentuje přes 20 milionů firem ze 44  zemí. Během své bohaté kariéry zastával vysoké pozice ve velkých mezinárodních firmách, např. v Goldman Sachs, Rolls-Royce, Telefonica O2 či ABB.

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj je mezinárodní organizací sídlící v Paříži. Sdružuje 37 zemí ze Severní a Jižní Ameriky, Evropy a pacifické oblasti Asie. Slouží jako fórum, kde jednotlivé vlády mohou sdílet zkušenosti z realizace vládních politik, hledat řešení společných problémů a koordinovat domácí i zahraniční politiku. Podílí se na vytváření mezinárodních standardů v oblasti ekonomiky, sociální politiky a životního prostředí.

Článek s fotografiemi na toto téma je k dispozici také na stránkách MZV ČR.