english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Kunaicho
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Andrej Babiš navštívil Japonsko při příležitosti slavnostního ceremoniálu intronizace císaře Naruhita

Předseda vlády České republiky pan Andrej Babiš s chotí se 22. října zúčastnili slavnostní intronizace japonského císaře Naruhita v tokijském císařském paláci. Zároveň byli hosty banketů, podávaných císařským párem a premiérem Šinzo Abem s chotí. Své návštěvy Japonska premiér Babiš využil k setkáním s nejvyššími japonskými činiteli i s přítomnými představiteli třetích zemí. 
 

Logo 100. výročí navázání diplomatických vztahů s Japonskem

Logo 100. výročí navázání diplomatických vztahů s Japonskem

Návštěva premiéra Babiše v Japonsku měla vedle účasti na slavnostním ceremoniálu intronizace ještě jedno vyvrcholení, jímž bylo setkání s japonským premiérem Šinzo Abem.  Oba státníci během rozhovoru konstatovali, že vztahy našich zemí se úspěšně a všestranně rozvíjejí. Premiér Abe zmínil také rozvoj spolupráce našich parlamentů. Vyzdvihl v této souvislosti  nedávnou návštěvu předsedy dolní komory japonského parlamentu, pana Óšimy, v Praze. Pobyt v ČR v něm zanechal výborný dojem, o nějž se s premiérem Abem podělil. Premiér Babiš zopakoval své pozvání premiéra Abeho k návštěvě ČR. Ideálním načasováním by byl rok 2020, kdy společně oslavíme sté výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů. Požádal pana Abeho také o podporu zřízení přímé letecké linky Tokio - Praha.

Premiér Babiš jednal rovněž s místopředsedou japonské vlády a ministrem financí Taró Asó. Pan Asó byl v minulosti japonským premiérem a v této funkci navštívil v roce 2009 Českou republiku. Vedle bilaterálních otázek oba státníci hovořili o situaci v EU, na Blízkém východě, o japonských zkušenostech s fungováním G7 a G20, vztazích s USA a situaci v regionu východní Asie.

Podstatná část programu návštěvy premiéra Babiše byla věnována bilaterálním schůzkám s  místopředsedou vlády Ománu a osobním představitelem sultána  Sajídem al-Sajídem, s vietnamským premiérem Phúcem, s německým prezidentem Steinmeierem a se srbskou premiérkou Brnabićovou.

PM Babiš během pobytu v Japonsku také jednal s vysokými představiteli automobilky Toyota, s nimiž debatoval rozvojové plány pro kolínský závod TPCA, který bude od roku 2021 plně kontrolována Toyotou. Setkal se rovněž s představiteli firmy NEC, se zástupci sdružení velkých japonských firem Keidanren a s představiteli řady japonských firem na obědě pořádaném společností FEC. Poskytl rozhovory japonskému listu Nikkei Šimbun a televizi NHK.

Pan premiér rovněž navštívil historické hlavní město Japonska, Kjóto, které je už 22 let partnerským městem Prahy. Se starostou Kjóta, p. Daisaku Kadokawou, hovořil o výborných vztazích našich zemí i obou měst, o rozvoji vzájemné spolupráce a o podpoře vzájemné turistiky.